20 września 2017

NFZ edukuje pacjentów, co zmieni dla nich tzw. sieć szpitali

W wybranych szpitalach na terenie kraju zainteresowani będą mogli dowiedzieć się w środę od pracowników NFZ, jakie zmiany dla pacjentów niesie tzw. sieć szpitali, które placówki się do niej zakwalifikowały i gdzie od października szukać pomocy medycznej w niedziele i święta.

Pracownicy NFZ odwiedzą między innymi Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu, Szpital Powiatowy w Piszu i Szpital Powiatowy w Nowym Tomyślu. Środowa akcja będzie trzecią z cyklu czterech planowanych spotkań z pacjentami w 64 „sieciowych” szpitalach na terenie kraju.

W każdym z miejsc Fundusz organizuje specjalne punkty informacyjne, w którym pacjenci mogą uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące leczenia po wejściu w życie tzw. sieci szpitali. Każda osoba, która odwiedzi stanowisko NFZ będzie mogła dowiedzieć się na czym polega koordynacja świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych; gdzie w szpitalu będzie znajdował się punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz dodatkowo uzyskać informacje na temat zasad korzystania z bezpłatnych leków dla pacjentów, którzy ukończyli 75 rok życia.

NFZ zaprasza w środę do kolejnych 16 szpitali na terenie kraju. Punkty informacyjne zlokalizowane zostaną w Szpitalu Powiatowym w Głogowie, w Szpitalu Powiatowym w Golubiu-Dobrzyniu, w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach, Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp., Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu i w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

NFZ będzie gościł także m.in. w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Aleksandrowicza 5 w Radomiu; Szpitalu Wojewódzkim w Krośnie, w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku, w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i w siedzibie SP ZOZ Szpitala Powiatowego w Piszu.

Pełny wykaz adresów dostępny jest na stronie www.nfz.gov.pl w dziale aktualności.

Sieć szpitali ma zacząć funkcjonować od 1 października br., dotychczas zakwalifikowano do niej ok. 600 placówek. Według szacunków NFZ poza nią znalazło się 5 proc. łóżek z placówek, które dotychczas miały kontrakty z NFZ.

Placówki zakwalifikowane do sieci szpitali mają gwarantowaną umowę z NFZ. Finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez szpitale ma być oparte w znacznej mierze na finansowaniu ryczałtowym obejmującym łącznie wszystkie profile, rodzaje i zakresy, w ramach których świadczeniodawca udziela świadczeń w systemie zabezpieczenia (np. łącznie ambulatoryjne leczenie specjalistyczne, leczenie szpitalne i rehabilitację).
(PAP)

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie