6 maja 2016

Międzyresortowy zespół ds. osób niepełnosprawnych

Rozwiązywanie problemów osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów to główne zadanie międzyresortowego zespołu, w skład którego wejdą przedstawiciele kilku ministerstw m.in. zdrowia, edukacji i rodziny. O planach jego utworzenia poinformowano w czwartek.

5 maja przypada Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną; tego dnia w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Na zorganizowanej z tej okazji konferencji minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że być może jeszcze w czwartek – a jeśli nie, to w najbliższych dniach – zarządzenie w tej sprawie podpisze premier Beata Szydło.

Wyjaśniając celowość powołania międzyresortowego zespołu ds. osób z niepełnosprawnościami, minister wskazał, że „chodzi o to, by całościowo zaprogramować opiekę i solidarną akcję z osobami niepełnosprawnymi, a także z ich opiekunami – od momentu, kiedy do rodziny trafia informacja o niepełnosprawnym dziecku, jeszcze nienarodzonym, (…) poprzez pierwsze dni po urodzeniu dziecka, opiekę nad niemowlętami i małymi dziećmi (…) poprzez opiekę w okresie wzrastania i dorastania aż do opieki nad osobami starszymi”.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska podkreślała, że miarą cywilizacyjną jest to, jaki obywatele danego społeczeństwa mają stosunek do osób niepełnosprawnych. „Rozumie to system edukacji, rozumie to rząd, dlatego szczególnie i międzyresortowo chce rozwiązywać problemy dzieci niepełnosprawnych, dorosłych niepełnosprawnych i ich opiekunów” – zapewniła.

Zalewska mówiła, że MEN systematycznie dostosowuje przepisy tak, aby „samorządy, które dysponują pieniędzmi na szkolnictwo specjalne, miały je tak opisane, żeby żadna złotówka przeznaczona na rehabilitację, kształcenie, edukację dzieci niepełnosprawnych nie poszła na marne”. Jak dodała, szkolnictwo specjalne i jego finansowanie zajmuje znaczące miejsce w debacie społecznej na temat systemu edukacji.

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery – m.in. edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne i kulturalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

PAP 24_24

 

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie