11 maja 2016

Będą zmiany: oryginały dokumentacji prawie zawsze w placówce

Ministerstwo Zdrowia opracowuje teraz nowelizację przepisów dotyczących dokumentacji medycznej, na mocy której oryginały tych dokumentów będą niemal zawsze przechowywane w placówce medycznej. Mogłyby być wydawane tylko na żądanie organów władzy publicznej i sądów, zaś pacjentom – wyłącznie w wyjątkowych przypadkach.

Poinformowała o tym e-Monitor Lekarski rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska.

– W projekcie ustawy proponuje się, aby oryginał dokumentacji medycznej był wydawany tylko na żądanie organów władzy publicznej i sądów oraz w przypadku,
gdy sporządzenie kopii mogłoby spowodować zwłokę w udzieleniu świadczenia zdrowotnego, zagrażającą życiu lub zdrowiu pacjenta. Wypożyczający oryginał potwierdzałby jego odbiór i zobowiązywałby się do zwrotu niezwłocznie po wykorzystaniu. W oryginale byłyby również wypożyczane, za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu, zdjęcia rentgenowskie wykonane na kliszy – napisała w odpowiedzi na pytania e-Monitora.

O zmianę przepisów wnioskowali m.in. lekarze rodzinni. Dlaczego?

Chodzi o to, że „wypożyczona” dokumentacja często już nie wraca do podmiotu, w którym powinna być przechowywana, zaś placówka medyczna ma ograniczone możliwości skutecznego wyegzekwowania zwrotu dokumentów.

Zdaniem Ministerstwa w interesie pacjenta dokumentacja z przebiegu jego leczenia powinna być gromadzona i przechowywana przez podmiot, który udzielał świadczeń zdrowotnych.

Justyna Wojteczek

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie