17 maja 2016

Konstanty Radziwiłł będzie walczył z biurokracją

130 stron liczy raport absurdów w ochronie zdrowia, którego przygotowanie zlecił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zadeklarował, że już zaczynają się prace nad zmniejszeniem biurokracji. Ocenił, że jest ona jedną z wielu chorób, jakie toczą polski system opieki zdrowotnej.

Inne problemy to według niego: kolejki, niedofinansowanie, bałagan w systemie przemieszczania się pacjenta, kompletny brak koordynacji w tym zakresie, brak odpowiedzialności poszczególnych elementów struktury polskiej służby zdrowia i generalnie kierunek na samoregulację, regulacje rynkowe.

– Kilka dni temu otrzymałem od „zespołu absurdów” 130 stron tego, co jest do zmiany. Już zleciłem prace nad projektami odpowiednich ustaw, które ułatwią prowadzenie działalności leczniczej wszędzie tam, gdzie wymagania nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem pacjenta i z jakością opieki, a utrudniają życie i kosztują tych, którzy działalność leczniczą prowadzą – powiedział.

Celem zmian ma być m.in., jak mówił minister, „uwolnienie lekarzy i pielęgniarek i innych profesjonalistów medycznych od komputerów i papieru, by mogli skupić się na chorych i im poświecić większość czasu i uwagi”.

Podkreślił, że ministerstwo działa na rzecz likwidacji barier w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej.

– Mamy projekt, który pozwala korzystać z niej wszystkim, także tym, którzy w słynnym e-WUŚ-u wyświetlają się na czerwono – dodał. Minister wskazał, że na razie zniesienie barier dotyczyć będzie tylko POZ, ale to dopiero pierwszy krok. – Będzie tak w stosunku do innych świadczeniodawców, ale zaczynamy od lekarza rodzinnego – zapowiedział.

Osiągnięcia pierwszego półrocza to według ministra szpitalne mapy potrzeb zdrowotnych, bezpłatne leki dla seniorów, działania naprawcze w obszarze informatyzacji.

Radziwiłł poinformował, że przez pół roku w resorcie wydano 33 rozporządzenia wykonawcze, z czego 15 to rozporządzenia zaległe. Przekazał, że trwają lub niedługo się rozpoczną prace nad ponad 30 projektami ustaw, w tym likwidującymi NFZ. „Liczymy, że dzięki temu uda się przywrócić sprawność i poprawić dostępność służby zdrowia dla pacjentów” – powiedział. Szczegóły tych projektów mają być znane w ciągu kilku miesięcy.

Premier Beata Szydło pytała ministra, kiedy pacjenci będą mogli się spodziewać likwidacji NFZ.

– Pierwsze założenia ustaw uda się przygotować jeszcze w lecie, najpóźniej jesienią, ale myślę, że to, na co pacjenci czekają tak naprawdę, to jest zwiększenie dostępu do lekarzy i ograniczenie kolejek – powiedział minister.

 Wyraził nadzieję, że dzięki pracom m.in. nad koszykiem świadczeń gwarantowanych, „kolejki uda się w znaczący sposób ograniczyć jeszcze w tym roku”.

Premier poprosiła ministra o przyspieszenie prac nad systemowymi zmianami w służbie zdrowia. „Już niedługo przyjdziemy z projektami” – zapewnił Radziwiłł.

Przypomniał, że toczą się już prace nad projektem dotyczącym dekomercjalizacji szpitali.

– W odróżnieniu od poprzedników przyjmujemy filozofię publicznej służby zdrowia opartej o oczekiwania, potrzeby i interes pacjenta, a nie działanie podmiotów leczniczych dla zysku – powiedział Radziwiłł. – Chcemy, by ustawa jeszcze w pierwszym półroczu została przyjęta przez parlament. Jest już w przedsionku Komitetu Stałego – dodał.

Minister poinformował, że resort przygotował Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). – Proponuję zapamiętać tę nazwę, bo będzie to ważny instrument służący do odpowiedniego kierowania środków inwestycyjnych – zarówno unijnych, jak i polskich – w rozwój infrastruktury w służbie zdrowia – powiedział. Poinformował, że obecnie trwają już testy IOWISZ-a.

Radziwiłł przypomniał, że od najbliższego roku akademickiego na uczelniach medycznych w Polsce zostanie przyjętych prawie 20 proc. więcej studentów kierunku lekarskiego w języku polskim, niż w latach ubiegłych. – W ten sposób odpowiadamy na zwiększone zapotrzebowanie systemu na dobrze wykształconych lekarzy – mówił.

Podkreślał także działania na rzecz przywracania stażu podyplomowego, co – jak mówił – było jednomyślnym oczekiwaniem środowisk naukowych, medycznych, studentów, młodych lekarzy – wszystkich, którzy zajmowali się kształceniem lekarzy; projekt jest gotowy i niebawem znajdzie się pod obradami rządu.

jw/PAP

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie