20 maja 2016

Być może będzie zmiana przepisów w sprawie dostępu młodzieży do ginekologa

Krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii, rzecznik praw pacjenta oraz rzecznik praw dziecka uważają, że warto zmienić przepisy tak, by dziewczęta powyżej 15 r. ż. mogły korzystać z usług ginekologa samodzielnie, a nie (tylko) rodzica czy opiekuna prawnego. Takie opinie przedstawili w odpowiedzi na zapytanie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Na potrzebę zmiany regulacji prawnych dotyczących samodzielnego dostępu małoletnich pacjentów do świadczeń ginekologicznych zwróciły uwagę RPO organizacje pozarządowe.

RPP Barbara Kozłowska wskazała, że nie można negować faktu, iż część młodych ludzi podejmuje współżycie seksualne przed osiągnięciem pełnoletności. Przy tym, mając swobodę w tym zakresie, nie mają oni jednocześnie możliwości samodzielnego skorzystania z porady ginekologicznej. Jej zdaniem odpowiednie zmiany prawne pozwoliłyby na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego małoletnich, którzy z różnych powodów nie mogą, bądź nie chcą korzystać ze świadczeń udzielanych przez ginekologa w asyście rodzica.

Krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii prof. Stanisław Radowicki uważa, że wizyta małoletniej w gabinecie ginekologicznym, o ile nie chce ona odbyć jej razem z rodzicem, powinna się odbywać w asyście położnej.

Obecnie RPO Adam Bodnar analizuje zagadnienie i nie wyklucza wystąpienia o zmianę regulacji.

jw

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie