31 maja 2016

Kongres Polonii Medycznej: wymiana doświadczeń i integracja

Szacujemy, że na świecie rozproszonych jest około 20 tys. lekarzy polskiego pochodzenia. Nadchodzący Kongres Polonii Medycznej to szansa na integrację tego środowiska z lekarzami w Polsce i wymianę doświadczeń, która w efekcie pomoże pacjentom – mówili na konferencji prasowej przedstawiciele komitetu organizacyjnego tego wydarzenia profesorowie: Marek Rudnicki i Romuald Krajewski.

IX Kongres Polonii Medycznej oraz Światowy Zjazd Lekarzy Polskich odbędzie się w dniach 2-4 czerwca tego roku. Jego hasłem przewodnim jest bezpieczeństwo i jakość opieki zdrowotnej.

– To nie jest kongres wąskiej specjalizacji poświęcony jakiejś dziedzinie medycyny. Kierujemy się w stronę problemów środowiska lekarskiego i systemów ochrony zdrowia – podkreślił na konferencji prasowej 31 maja prof. Marek Rudnicki, szef Rezydencji Chirurgicznej w Illinois Masonic Medical Center w Chicago i przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu.

Dodał, że uczestnicy będą dyskutować o miejscu lekarzy w systemach opieki zdrowotnej, wyzwaniach etycznych, komunikacji z pacjentem, oczekiwaniach od współczesnych specjalistów.

– Czego oczekujemy od specjalisty chirurga? Czy specjalista chirurg, który potrafi przeszczepiać serce, może nie umieć wyciąć wyrostka robaczkowego? Do kogo należy określenie kompetencji specjalisty? Jakie są możliwości kształcenia specjalisty – wyliczał kwestie, które będą poruszane podczas Kongresu.

Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie prof. Romuald Krajewski przypomniał, że samorząd lekarski od samego początku jest współorganizatorem kongresów Polonii Medycznej.

– Naszym zadaniem jako samorządu jest integrowanie środowiska lekarskiego – podkreślił. Poinformował, że polscy lekarze wspierają swoich kolegów na wschodzie, w krajach, które mają trudniejszą sytuację.

Tradycyjnie kongres będzie gościł wybitne postaci świata medycznego polskiego pochodzenia, które pracują zarówno za granicą, jak i w Polsce. Wśród nich znaleźli się: prof. Zbigniew Wszołek z Mayo Clinic (USA), który odkrył geny choroby Parkinsona, prof. Roman Jaeschke z MacMaster Uniwersity (Kanada), uznany ostatnio przez Thomson-Reuters za jedną z najbardziej wpływowych osób medycyny na świecie, prof. Maria Siemionow z University of Illinois (USA), która wraz z zespołem dokonała pierwszego przeszczepienia twarzy, chemik prof. Waldemar Priebe z University of Texas (USA) opracowujący nowe terapie nowotworowe, prof. Krzysztof Bankiewicz z University of California (USA) – odkrywca metod leczenia guzów mózgu, prof. George Król ze Sloan Kettering Memorial Center (USA) – twórca małoinwazyjnej terapii przerzutów nowotworowych i wielu, wielu innych.

Honorowy patronat nad Kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, zaś patronat naukowy – prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Dudziński. Głównymi organizatorami Kongresu są: Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych oraz Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie przy udziale Naczelnej Izby Lekarskiej.

jw

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie