2 czerwca 2016

1. dzień Kongresu Polonii Medycznej o jakości w opiece zdrowotnej

Jak podnosić jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjenta – to temat wiodący pierwszego dnia IX Kongresu Polonii Medycznej i II Zjazdu Lekarzy Polskich. Gościem Kongresu był minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który przedstawił plany zmian w polskim systemie opieki zdrowotnej.

Przewodniczący Rady Naukowej Kongresu prof. Marek Rudnicki, szef Rezydencji Chirurgicznej w Illinois Masonic Medical Center w Chicago postawił śmiałą tezę o możliwości zredukowania do niemal zera zgonów, których można uniknąć, do 2020 roku. Przedstawił doświadczenia jednostki, w której pracuje, w niektórych aspektach zmniejszania działań niepożądanych w kontekście zakażeń wewnątrzszpitalnych.

Badania naukowe dowiodły, że podanie antybiotyku na godzinę przed operacją istotnie zmniejsza ryzyko zdarzeń niepożądanych po operacji, takich jak infekcja rany, zapalenie płuc, zapalenie żył itd.

– Wdrożenie podawania antybiotyku na godzinę przed operacją wydawałoby się proste. Ale w moim szpitalu wykonuje się około 70 operacji dziennie, zatrudnionych jest tysiąc lekarzy, każdy profesjonalista medyczny ma swoje widzimisię, trzeba wybrać odpowiedni antybiotyk, zlecić, ktoś to zlecenie musi wykonać – mówił.

Jak mówił, na każdym etapie może się przydarzyć jakiś błąd i trzeba przekonać zatrudnionych do wykonywania określonych procedur. Nie obywa się to bez kłopotów. Jak wspominał, były sytuacje, że chirurg, który nie dopilnował zalecenia podania antybiotyku na godzinę przed operacją, był srogo dyscyplinowany.

Szkolenia personelu, zalecenia, specjalne karty, w których podaje się godzinę zaaplikowania antybiotyku itd., przyniosły efekty: po kilku latach od wdrożenia tego programu poziom zakażeń pooperacyjnych spadł z 18 do 4 proc.

Emilio Williams z USA przekonywał, że medycyna, by unikać ryzyka i podnosić jakość, powinna czerpać z doświadczeń innych branż, jak na przykład lotnictwo. Podkreślał, że w tej dziedzinie dokładnie bada się każde potencjalne ryzyko oraz każdy wypadek, a następnie wprowadza odpowiednie procedury.

– Błąd medyczny jest w Stanach Zjednoczonych trzecią przyczyną zgonów. Musimy to zmieniać – podkreślił.

Prof. Roman Jaeschke z Kanady opowiadał o doświadczeniach tworzenia szpitalnych zespołów szybkiego reagowania, które mają doprowadzić do zmniejszenia liczby zgonów pacjentów z nieswoistymi objawami alarmującymi poważne zagrożenie życia (np. zmniejszenie ciśnienia na pierwszym etapie wstrząsu septycznego).

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał, że zmiany, jakie planuje, mają służyć właśnie poprawie jakości opieki zdrowotnej. Przypomniał, że resort chce nadać duże uprawnienia podstawowej opiece zdrowotnej (wprowadzenie dodatkowego wynagrodzenia za usługi i bonusa za określone efekty zdrowotne) oraz przywrócić opiekę koordynowaną.

– Nie może być tak, że pacjent jest wypisywany ze szpitala i ma sam szukać sobie poradni specjalistycznej, w której będzie kontynuował leczenie – mówił.

Kolejnym elementem zmian ma być zwiększenie kadry medycznej.

– W tym roku na studia medyczne będzie przyjęte 600 osób więcej – powiedział.

Minister zapewnił, że będzie porządkować system opieki zdrowotnej w ścisłej współpracy ze środowiskiem medycznym. Dodał, że jedną z głównych trosk ministra zdrowia jest reformowanie systemu opieki zdrowotnej, ale też nakłady na system. Wyraził obawę, że w związku z tym, że nie jest dysponentem budżetu, wiele z planowanych zmian może nie zostać wprowadzonych.

Justyna Wojteczek

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie