1 lipca 2016

Wielki sukces Kongresu Polonii

Polscy lekarze rozproszeni po całym świecie nie tracą więzi z krajem. Współczesna medycyna nie może się obyć bez współpracy. Z Polski do krajów zachodnich na rozmaite stypendia i staże wyjechały tysiące lekarzy; medycy w Polsce pomagają zaś rodakom ze wschodu. Realizowane są wspólne projekty badawcze.

FOTORELACJA

O tym wszystkim mowa była podczas IX Kongresu Polonii Medycznej i II Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich.

Prof. Zbigniew Wszołek z Mayo Clinic mówił, że zmienia się obecnie charakter współpracy. Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej, mniej polskich lekarzy przyjeżdża do Stanów. Nie znaczy to, że nie ma współpracy.

– Od 2004 roku z sześcioma profesorami z Mayo Clinic przyjeżdżamy do Polski na specjalne kursy, które cieszą się sporym powodzeniem – mówił.

Profesor, wspólnie ze śląską kliniką, prowadził i prowadzi też badania nad rodzinnym uwarunkowaniem choroby Parkinsona. Badane w USA próbki materiału genetycznego zostały zebrane właśnie na Śląsku od jednej rodziny, przy współpracy lekarzy i naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Bez współpracy międzynarodowej nie ma odkryć genetycznych – podkreślił prof. Wszołek.

Prof. Maria Siemionow mówiła, że często podejmowane były próby zebrania pieniędzy na skomplikowane leczenie w USA. Czasem jednak lepszym rozwiązaniem jest przyjazd lekarzy do Polski.

– Mój syn, chirurg, przyjeżdża do kraju, by tu operować – mówiła.

Lekarze w Polsce od lat natomiast są zaangażowani w pomoc rodakom – i nie tylko – z krajów wschodnich.

Już w 1991 roku Naczelna Izba Lekarska utworzyła Ośrodek Współpracy z Polonią Medyczną. Początkowo korzystał dużo ze wsparcia z Niemiec, ale od razu też zaczął tworzyć więzi z polonią medyczną na wschodzie. Szef tego ośrodka Jerzy Friedigier poinformował, że w latach 1991-2015 ośrodek ufundował stypendia i staże szkoleniowe dla ponad 250 lekarzy ze wschodu.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie także stale współpracuje z lekarzami polskiego pochodzenia z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Odbywają się wspólne konferencje i wyjazdy studyjne.

– Polscy lekarze mają dobrą renomę na świecie – podkreślał przewodniczący Rady Naukowej Kongresu prof. Marek Rudnicki z Chicago.

Kongres, pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i naukowym – prof. Jerzego Duszyńskiego odbywał się w dniach 2-4 czerwca w Warszawie. Zgromadził setki polskich lekarzy z całego świata. Program naukowy kongresu objął prezentacje i wykłady na temat najnowszych kierunków w medycynie oraz sesje i debaty poświęcone m.in. oczekiwaniom pacjentów i realiom edukacji medycznej, optymalnemu modelowi opieki onkologicznej i stomatologicznej, a także promowaniu wiedzy medycznej o szczepieniach. Jego hasłem przewodnim była jakość w opiece zdrowotnej.

Organizatorami Kongresu były: Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie oraz Naczelna Izba Lekarska.

Justyna Wojteczek

OSTATNIA AKTUALIZACJA 16 CZERWCA 2016 R.; KJ

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie