15 czerwca 2016

Radom ma nowoczesne centrum onkologii

W Radomiu powstał jeden z najnowocześniejszych szpitali onkologicznych w Polsce. Radomskie Centrum Onkologii, będące placówką niepubliczną, posiada specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i leczenia różnego typu nowotworów.

Placówka otwierana była etapami. Od grudnia ub. roku szpital ma kontrakt z NFZ na podawanie pacjentom chemioterapii w warunkach ambulatoryjnych. Centrum zabiega także o kolejną umowę z NFZ, która umożliwi bezpłatne leczenie większej liczby pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi. Chodzi o świadczenia z zakresu teleradioterapii i brachyterapii (dziedziny radioterapii polegającej na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych).

 Jak powiedział PAP dr Jarosław Łyczek, ze względu na duże zapotrzebowanie pacjentów z regionu radomskiego na radioterapię, nie czekając na kontrakt z NFZ, placówka od marca przyjmuje po kilkunastu pacjentów dziennie. Są oni – jak zapewnił lekarz – leczeni bezpłatnie. Według dr. Łyczka, w radomskim centrum metodą radioterapii leczonych będzie ok. 2 tys. chorych rocznie.

Dyrektor zarządzająca placówką Dorota Ząbek podkreśliła, że Radomskie Centrum Onkologii (RCO)jest w stanie zapewnić kompleksowe leczenie pacjentów z zakresu radioterapii, chemioterapii i chirurgii onkologicznej. Dodała, że w szpitalu pracować będą doświadczeni lekarze z różnych ośrodków onkologicznych w Polsce.

Według dyrektorki, zapotrzebowanie na świadczenia medyczne oferowane przez RCO jest duże.

– Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów – w promieniu 70 km od Radomia co roku odnotowuje się około 4,8 tys. nowych zachorowań na nowotwory – podkreśliła Ząbek.

 Radomskie Centrum Onkologii dysponuje trzema oddziałami: onkologii, radioterapii (z możliwością świadczenia usług chemioterapii) i chirurgii onkologicznej. W ramach oddziału radioterapii funkcjonuje pracownia teleradioterapii wyposażona w trzy nowoczesne akceleratory oraz pracownia brachyterapii.

Placówka ma także oddział intensywnej opieki medycznej, dwie sale operacyjne, dysponuje nowoczesną bazą diagnostyczną w postaci: aparatury do tomografii emisyjnej pozytonowej tzw. PET, a także USG, RTG, mammografii, aparatu do biopsji stereotaktycznej piersi, jak również endoskopii przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

Głównym inwestorem i pomysłodawcą utworzenia szpitala onkologicznego w Radomiu jest Marek Jutkiewicz, przedsiębiorca i główny udziałowiec m.in. spółki Kliniki Neuroradiochirurgii, która prowadzi Centrum Gamma Knife w Warszawie, a teraz także Radomskie Centrum Onkologii.

– Obydwie te placówki mogą się uzupełniać. W Centrum Gamma Knife w Warszawie stosowane jest leczenie przy użyciu tzw. „noża gamma – podkreślił prezes spółki Kliniki Neuroradiochirurgii, Tomasz Jankowski.

Koszt inwestycji w Radomiu to 120 mln zł, z czego ok. 50 mln zł – to wartość zakupionej aparatury medycznej.

PAP/jw                                                                                                                                                                                   PAP 24_24

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie