9 lutego 2015

Resort zdrowia zwiększa liczbę rezydentur w sesji wiosennej

1612 rezydentur sfinansuje minister zdrowia w najbliższej sesji wiosennej. Do końca roku sfinansowanych zostanie ogółem 1612 etatów dla szkolących się lekarzy. Takie zapowiedzi złożył minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na konferencji prasowej 9 lutego br.

Do tej pory w sesji wiosennej przygotowywano środki na około 500 rezydentur. Ogółem w 2015 roku – w porównaniu do ubiegłego roku – ma być sfinansowanych o 3527 rezydentur więcej; w sumie – 6527.

Minister zdrowia powiedział podczas konferencji, że jest przeciwny zmianie przepisów dotyczących rezydentur tak, jak apelował o to samorząd lekarski. Według Prezydium ORL w Warszawie młodym lekarzom odbywającym szkolenie specjalizacyjne praktycznie uniemożliwia się dokonanie jakichkolwiek zmian po zakwalifikowaniu się lekarza czy lekarza dentysty na rezydenturę.

– Lekarz musi podejmować racjonalne decyzje. Rozmawiamy o bardzo poważnych środkach publicznych. Chcemy zapobiegać takim sytuacjom, które wcale nie były rzadkie, kiedy lekarz po trzech, czterech latach zmieniał wybrany kierunek specjalizacji. W sytuacjach losowych lekarz rezydent zawsze będzie mógł jednak zmienić miejsce specjalizacji – powiedział Bartosz Arłukowicz.

Resort zdrowia podzielił rezydentury na cztery duże bloki: onkologii (znalazła się w nim patomorfologia), pediatrii (znaczna część specjalizacji pediatrycznych), geriatrii (w tym bloku uwzględniono m.in. ortopedię i traumatologię) oraz zdrowia publicznego (w nim jest m.in. medycyna rodzinna, anestezjologia czy medycyna ratunkowa).

W dwóch specjalizacjach: patomorfologii i psychiatrii dzieci i młodzieży resort zdrowia chce sfinansować wszystkie możliwe rezydentury w ośrodkach akredytowanych. – W dziedzinie patomorfologii wojewodowie, na podstawie opinii konsultantów wojewódzkich, zgłosili zapotrzebowanie na 71 rezydentur. Miejsc w akredytowanych ośrodkach mamy 100 i tyle miejsc przyznamy – powiedział minister. Podobnie jest w psychiatrii dzieci i młodzieży – zgłoszono zapotrzebowanie na 35 rezydentur, a miejsc jest 67; na tyle Ministerstwo ma przygotowane środki.

– Oczekuję od konsultantów wojewódzkich, że będą zachęcać młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w tych dziedzinach – podkreślił Arłukowicz.

Wydatki na rezydentury w 2015 roku to 702,4 mln zł. W 2016 roku będzie to kwota 829,3 mln zł. Zapewnienie środków na rezydentury dla wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów kończących studia to obietnica złożona przez premier Ewę Kopacz w jej expose.

jw

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie