9 lutego 2015

Senat WUM nadał tytuł doktora honoris causa Jerzemu Buzkowi

Jerzy Buzek – profesor nauk technicznych, europoseł i były premier rządu RP odebrał z rąk rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marka Krawczyka dyplom doktora honoris causa tej uczelni. Podczas uroczystości, która odbyła się 6 lutego br. na zamku Królewskim w Warszawie rektor wręczył ponadto prof. Andrzejowi Iwo Dobrzańskiemu Medal za Zasługi dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Buzek jest 67. Doktorem Honoris Causa WUM i czwartym, który w tym gronie nie jest medykiem. – Tytuł ten jest nadawany osobom wyróżniającym się działalnością społeczną, naukową i dydaktyczną, legitymującym się wybitnymi dokonaniami, odkryciami i zasługami – podkreślił podczas ceremonii rektor prof. Krawczyk.

Wykład prof. Buzka – choć nie medyka – dotyczył choroby.
– Europa jest chora – mówił. – Dziś pytamy o sens Europy. Często mówimy, że choroba wzięła się z gospodarki i ekonomii. Jednak ten kryzys nie jest kryzysem ekonomicznym, a kryzysem wartości. Oddzielenie gospodarki od moralności przyniosło straszne efekty.

Jego zdaniem Europę można uzdrowić, stymulując inwestycje, wprowadzając unię energetyczną i reformy strukturalne, dotyczące m.in. systemu podatkowego. Ale istotne są też „lekarstwa polityczne i społeczne”, czyli zaufanie między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, wspólna polityka zagraniczna, „może wspólne siły zbrojne” oraz aktywność społeczna Europejczyków.

jw

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie