14 listopada 2014

ORL o pakiecie antykolejkowym z udziałem gości z NFZ i organizacji pacjentów

Mało konkretów, sporo niejasności i raczej niewielkie szanse na to, by na realizację planów Ministerstwa Zdrowia w związku ze wprowadzeniem tzw. pakietu antykolejkowego były przeznaczone dodatkowe środki pochodzące z podwyższenia składki lub innego źródła – to wnioski z dyskusji Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie 26 września br, której gościem był zastępca dyrektora ds. medycznych Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Michał Dzięgielewski.
W obradach brał udział także prezes Fundacji Porozumienie 1 czerwca Piotr Piotrowski oraz przedstawicielki samorządu pielęgniarek i położnych.
Michał Dzięgielewski przedstawił członkom Rady podstawowe założenia pakietu antykolejkowego oraz działania, które już od 1 stycznia przyszłego roku zostaną podjęte w dziedzinie onkologii. Zyska ona priorytet, bowiem pacjenci z podejrzeniem nowotworu mają mieć zapewnioną szybką diagnostykę, a w razie potwierdzenia – szybkie leczenie.
– Fundusz będzie płacił za diagnostykę podejrzenia nowotworu – zapewnił Michał Dzięgielewski w odpowiedzi na wątpliwości członków Rady, czy nie okaże się, że NFZ będzie ostatecznie płacił jedynie za procedury diagnostyczne w wypadku potwierdzenia raka.
– Założenia ustawy są słuszne. Problem w tym, że żeby je zrealizować, potrzeba co najmniej dodatkowych 4 mld zł – powiedział prezes ORL Andrzej Sawoni.
Największą obawą członków Rady oraz organizacji pacjentów jest brak zabezpieczenia środków na realizację zapisów ustawowych (pakiet antykolejkowy został wprowadzony nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Dyrektor Dzięgielewski nie chciał mówić o stronie finansowej całego przedsięwzięcia.
Lekarze i zarządzający szpitalami są pełni obaw, czy w związku z tym, że diagnostyka i leczenie nowotworów zyska priorytet, nie zostaną one sfinansowane kosztem obcięcia wydatków na inne dziedziny medycyny.
– Pieniądze muszą się znaleźć – odpowiedział dyrektor Dzięgielewski.
Prezes Fundacji Piotrowski podzielił się z Radą informacją uzyskaną na jednym ze spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, że resort liczy na „dodatkowe” środki z tytułu poprawy wskaźników makroekonomicznych (co ma przełożyć się na wzrost zatrudnienia i podniesienie wynagrodzeń, a te z kolei – na wyższe wpływy ze składek na ubezpieczenie zdrowotne).
– Boję się, że jednak tych pieniędzy nie będzie, lub będzie ich za mało. Obawiam się, że podstawowa opieka zdrowotna, która już teraz nie działa dobrze, będzie działać jeszcze gorzej – mówił Piotrowski.
Jego zdaniem pacjenci zaczną szukać pomocy za granicą korzystając z dyrektywy transgranicznej.
W związku z nową ustawą nie będzie w tym roku rozpisany konkurs ofert na świadczenia w przyszłym roku. – Żadne umowy nie wygasną w przyszłym roku – zapowiedział Michał Dzięgielewski. Poinformował, że mazowiecki NFZ już rozpoczął wysyłanie propozycji aneksów obecnych kontraktów.
Podczas posiedzenia ORL sprawozdanie z działalności złożył pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Bogdan Woronowicz. Poinformował, że od czasu powołania go na tę funkcję wiosną tego roku odbył rozmowy ośmiorgiem uzależnionych lekarzy. Dwóch z nich udało się namówić na podjęcie leczenia.
Pełnomocnik zwrócił uwagę na niedoskonałość obecnie obowiązujących go przepisów. ORL będzie się jeszcze tym tematem zajmować.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie