14 listopada 2014

MZ chce zobowiązać POZ do dokładnej sprawozdawczości udzielanych świadczeń

Trwają konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia, które – jeśli w proponowanym kształcie wejdzie w życie – znacząco zmieni pracę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej: będą musieli znacznie więcej danych raportować do Narodowego Funduszu Zdrowia niż obecnie. Organizacje zrzeszające lekarzy POZ sprzeciwiają się temu projektowi.
Chodzi o jedno z rozporządzeń – w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych – które są wymuszone przez tzw. pakiet onkologiczny zawarty w nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Część proponowanych przepisów w projekcie rozporządzenia odnosi się bezpośrednio do pakietu; jednak znaczna część wykracza poza obowiązki nałożone przez ustawodawcę na POZ w związku z nadaniem priorytetu diagnozowaniu i leczeniu chorób nowotworowych.
Obecnie większość danych, jakie lekarze POZ przekazują do NFZ, to dane zbiorcze; wyjątkiem są świadczenia udzielane w związku z leczeniem chorób układu krążenia i cukrzycy.
Jeśli proponowane przez Ministerstwo Zdrowia przepisy wejdą w życie, lekarze POZ będą mieć obowiązek sprawozdawać przyczynę udzielenia każdego świadczenia (z podaniem kodu ICD10) – za wyjątkiem badania i szczepienia, a także znaczną część zlecanych badań diagnostycznych (przede wszystkim obrazowe, ale i niektóre analizy laboratoryjne, w tym morfologia krwi obwodowej).
Ministerstwo Zdrowia prowadzi rozmowy z przedstawicielami Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Ostatnie odbyło się w ubiegłym tygodniu. – To kolejne spotkanie z Ministerstwem Zdrowia, które nie wniosło nic nowego, nie mamy żadnych wiążących ustaleń z Ministrem Bartoszem Arłukowiczem, choć do wdrożenia pakietu onkologicznego zostało 2 miesiące. Co mamy mówić pacjentom? – powiedział po nim prezes Federacji Jacek Krajewski.
Porozumienie oświadczyło, że jest najbardziej zaniepokojone „monstrualnym obciążaniem lekarzy kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami, które zabierają cenny czas przeznaczony dla pacjentów (m.in. siedmiostronicowa tzw. zielona karta czy rozszerzana do granic absurdu w POZ sprawozdawczość).
Kolejne rozmowy z Ministerstwem jeszcze w tym tygodniu. Termin zakończenia konsultacji projektu rozporządzenia został wyznaczony przez resort zdrowia na 5 listopada br.

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie