14 listopada 2014

Ewa Kopacz: rezydentury dla wszystkich

Sfinansowanie rezydentur dla wszystkich lekarzy, którzy ukończyli studia latach 2012-2015 zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz. – To spełnienie postulatu izb lekarskich – komentuje prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Andrzej Sawoni.

– Od 2015 roku sfinansujemy specjalizacje lekarzy rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012 – 2015. Jest ich dziś 3,5 tysiąca. Dzięki temu do polskich szpitali i przychodni trafią młodzi i zdolni lekarze rezydenci, co skróci czas oczekiwania na czas wizyty lekarskiej – powiedziała w Sejmie premier.

Ponadto, według Ewy Kopacz, sfinansowanie rezydentur dla wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów może być impulsem do powstawania gabinetów stomatologicznych w szkołach. Jak wyjaśniła, teraz samorządów nie stać zatrudnienie lekarzy stomatologów. Mając zapewnione finansowanie pracy lekarza, zainteresowane samorządy będą mogły wyposażyć gabinety stomatologiczne korzystając z funduszy unijnych.
Kwestii ochrony zdrowia pani premier nie poświęciła dużo miejsca. Zapowiedziała kontynuację działań, o jakich jeszcze kilka tygodni temu mówił jej poprzednik Donald Tusk: powstanie Instytutu Geriatrii, który ma się zająć szkoleniem kadry medycznej potrzebnej do zapewnienia opieki seniorom oraz wprowadzenie pakietu onkologicznego i antykolejkowego.

– Głównym zadaniem ministra zdrowia będzie bezpieczne wprowadzenie pakietu onkologicznego i „antykolejkowego” – powiedziała. Nie było jednak mowy o tym, że premier przewiduje jakiekolwiek dodatkowe środki na ten cel.

Premier zapowiedziała także stypendia rządowe dla osób, które chciałyby podjąć studia na prestiżowych uczelniach zagranicznych pod warunkiem, że po ukończeniu studiów wrócą na nie mniej niż 5 lat do pracy do Polski. Niewykluczone, że będzie to szansa na uzyskanie wykształcenia na uczelniach medycznych.

jw

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie