10 października 2016

MZ: konieczne popularyzowanie idei transplantacji

– Liczba przeszczepów narządów, tkanek i komórek od żywych dawców rośnie, ale wciąż konieczne jest krzewienie w społeczeństwie idei transplantacji – powiedziała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala wręczając w gmachu resortu odznaczenia „Zasłużony Dawca Przeszczepu”.

Wyróżnienie odebrało ponad 120 osób. Tytuł „Zasłużony Dawca Przeszczepu” przysługuje osobie, która oddała szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki przynajmniej dwukrotnie oraz dawcy narządu. Najmłodszym dawcą, któremu nadano w czwartek ten tytuł był 20-latek,a najstarszym – 71-letnia kobieta.
Wiceminister Głowala podkreślała, że osoby wyróżnione ofiarowały osobom zmagającym się z chorobą cząstkę siebie. „Nie ma większego daru niż dar życia” – mówiła.
Wiceminister podała, że w ubiegłym roku przeszczepiono od żywych dawców 60 nerek i 22 fragmenty wątroby, a w 411 przypadkach doszło do przeszczepienia komórek krwiotwórczych.
Wskazała, że od 1966 r., kiedy w Polsce po raz pierwszy wykonano w Polsce udane przeszczepienie nerki, wykonano w sumie 716 przeszczepień nerek od żywego dawcy oraz 288 przeszczepień fragmentów wątroby od żywego dawcy.
Mimo coraz większej liczby zabiegów i rozwoju medycyny transplantacyjnej w Polsce Krajowa lista oczekujących na przeszczepienie nadal jest długa – pod koniec września br. na przeszczep czekało 1707 osób. Wśród oczekujących najwięcej osób potrzebowało nerki – 1035; serca – 385, wątroby – 177 i płuca – 54.(PAP)

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie