13 października 2016

Otwarcie Polskiej Biblioteki Medycznej w Kijowie

Galeria zdjęć z wizyty przedstawicieli OIL w Kijowie i uroczystości otwarcia Polskiej Biblioteki Medycznej

W stolicy Ukrainy, Kijowie z udziałem przedstawicieli Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie otwarto pierwszą na świecie Polską Bibliotekę Medyczną. Polscy lekarze przekazali dla niej ponad pięć tysięcy czasopism i książek, wśród których jest prywatny księgozbiór profesora Zbigniewa Religi.

Andrzej Sawoni, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie  zapewnił, że w kijowskiej bibliotece znajdą się najlepsze wydawane w Polsce prace z zakresu medycyny. „Chcielibyśmy tu propagować wszystkie najnowsze rozwiązania wraz z digitalizacją zbiorów ukraińskiej biblioteki,” powiedział.

Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie posiada dziś około pięć i pół tysiąca woluminów. Znajdują się wśród nich książki z gabinetu profesora Zbigniewa Religi, przekazane przez jego małżonkę Annę Wajszczuk-Religę i Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi.

Biblioteka mieści się w willi, jaką wzniósł w 1898 roku Mikołaj Tereszczenko. Po rewolucji październikowej umieszczono w niej pracownię radiologiczną. Bibliotekę, powstałą w 1922 roku, przeniesiono do willi w 1969 roku.Zbiory liczą około 1,5 mln wydawnictw, książek i publikacji, w tym dokumenty i książki z XVI i XVII wieku.

Link do biblioteki: http://www.library.gov.ua

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie patronowała projektowi utworzenia Działu Polskiej Książki Medycznej przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych w Kijowie. To unikalny projekt wspierający współpracę Polonii medycznej. W reprezentacyjnej sali Narodowej Biblioteki Nauk Medycznych w Kijowie powstawał dział zbiorów polskich wydawnictw medycznych. Ma być to nie tylko biblioteka, ale też centrum wymiany myśli i wsparcia Polonii medycznej na Ukrainie.

Wystąpiliśmy do polskich wydawnictw medycznych z apelem o przekazywanie na rzecz DKPM w Kijowie jednego egzemplarza każdej publikacji. Apel został przychylnie przyjęty. Swoje wydawnictwa przekazali: prof. Andrzej Szczeklik, dr Olga Krzyżanowska, dr Anna Wajszczuk-Religa.

Darczyńcą może zostać osoba fizyczna, okręgowa izba lekarska, towarzystwo naukowe, firmy i wydawnictwa. Wystarczy ofiarować na rzecz Działu najnowszą publikację lub książkę. Istotne jest to, by były to wydawnictwa najnowsze. Należy je przesyłać na adres OIL w Warszawie przy ul. Puławskiej 18 z dopiskiem: „Dar dla Działu Polskiej Książki Medycznej w Kijowie”.

 

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie