20 października 2016

Powstanie Akademicki Ośrodek Onkologiczny

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Centrum Onkologii–Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie chcą zacieśnić współpracę – wzmocnić potencjał naukowo-badawczy oraz poszerzyć bazę dydaktyczną i usługową. List intencyjny podpisali w środę, w obecności wiceministra zdrowia, rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś oraz dyrektor COI prof. Jan Walewski.

Celem porozumienia jest m.in. udzielanie wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych z udziałem pracowników obu podmiotów; prowadzenie wspólnych projektów naukowych i naukowo-badawczych a także stworzenie nowoczesnej bazy służącej kształceniu przed i podyplomowemu kadr medycznych oraz udzielaniu świadczeń w dziedzinie onkologii. Chcą utworzyć onkologię akademicką na wysokim poziomie.

– „Z badaniami naukowymi w Polsce jest krucho, bo dobrze idą tylko te, które są sponsorowane przez firmy farmaceutyczne, badania akademickie – inicjowane przez lekarzy i naukowców są w zaniku, ponieważ istnieją olbrzymie bariery w finansowaniu i trudności administracyjne. Współpraca Centrum i Uniwersytetu może ułatwić inicjowanie badań” – wskazał prof. Jan Walewski. Jak dodał, Instytut ma wyspecjalizowaną kadrę onkologów, ale nie ma lekarzy wielu innych dziedzin medycyny. „Połączenie sił otwiera nowe możliwości” – ocenił prof. Walewski.

Rektor WUM prof. Wielgoś wskazywał, że przedsięwzięcie jest ważne, bo WUM, będący wiodącą uczelnią medyczną w Polsce, „boryka się z deficytem onkologii”. „Od wielu lat władze uczelni zabiegały o stworzenie onkologii akademickiej. Były wielkie plany stworzenia własnego ośrodka, ale są to bardzo duże koszty. Niestety nawet najpiękniejszy pomysł, jeśli jest mało realny, pozostanie w sferze planów” – powiedział rektor WUM.

Jego zdaniem, na współpracy WUM z Instytutem skorzystają także pacjenci. „Będziemy mogli połączyć możliwości diagnostyczne-terapeutyczne obu stron” – podkreślał. (PAP)

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie