3 listopada 2016

MZ: NFZ do likwidacji z dniem 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że termin likwidacji NFZ z dniem 1 stycznia 2018 r. jest bezpieczny. Aktualnie trwają prace nad projektem ustawy likwidującej NFZ, który zostanie przekazany do konsultacji publicznych w ciągu kilku tygodni.

W komunikacie resort zdrowia stwierdza, że zmiana w systemie ochrony zdrowia będzie realizowana w kilku etapach.

Dekomercjalizacja
W pierwszej kolejności rząd Prawa i Sprawiedliwości odszedł od złej praktyki ukierunkowania na komercjalizację i prywatyzację szpitali publicznych oraz utworzył możliwość powoływania nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Przepisy zmieniające ustawę o działalności leczniczej weszły w życie w lipcu tego roku.

Sieć szpitali
Kolejną ze zmian – wprowadzenie sieci szpitali – zaplanowaliśmy na 1 lipca 2017 roku. Projekt ustawy jest po konsultacjach publicznych i trafi niebawem pod obrady Rady Ministrów.

NFZ nie będzie dochodził kosztów udzielonych świadczeń, jeśli wystąpią problemy z potwierdzeniem prawa do świadczeń
W Sejmie toczą się obecnie prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach, która gwarantuje każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, że nie poniesie kosztów udzielonego jej świadczenia – nawet jeśli wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń. Dzięki temu poprawi się dostępność świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Zmiana ta wyeliminuje sytuacje, gdy pacjent nie skorzystał ze świadczeń z obawy przed poniesieniem kosztów.

Likwidacja NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie zlikwidowany 1 stycznia 2018 roku, czyli już po wprowadzeniu zakazu komercjalizacji publicznych szpitali, utworzeniu sieci szpitali i wprowadzeniu nowych zasad ich finansowania.

Minister zdrowia, planując harmonogram zmian w systemie opieki zdrowotnej, celowo rozdziela poszczególne etapy reformy. Pozwoli to na sprawne przejście z jednego systemu do drugiego, bez zbędnych obciążeń dla pacjentów i innych uczestników systemu.

Minister zdrowia jest w stałym kontakcie z pełniącym obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejne spotkanie, podczas którego zostaną poruszone zagadnienia związane z likwidacją Narodowego Funduszu, Zdrowia odbędzie się w tym tygodniu.

źródło: komunikat MZ

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie