15 listopada 2016

Kompleksowa opieka dla pacjentów po zawale serca – w konsultacjach publicznych

Minister zdrowia skierował do konsultacji publicznych projekty rozporządzeń w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu:
leczenia szpitalnego;
ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;
rehabilitacji leczniczej.

Wprowadzają one do tzw. koszyka nowe świadczenie – opiekę kompleksową po zawale mięśnia sercowego. W jej skład wejdą cztery moduły świadczeń:
zabiegi kardiologii interwencyjnej,
kompleksowa rehabilitacja i edukacja,
elektroterapia,
specjalistyczna opieka kardiologiczna (obejmująca konsultacje z lekarzem specjalistą w dziedzinie kardiologii).

Nowe rozwiązanie ma poprawić jakość i efektywność leczenia oraz zapewnić pacjentom po zawale dostęp do dalszej terapii, która jest niezbędna ze względu na stan ich zdrowia.

Obecnie świadczenia te nie są zapewnione na właściwym poziomie – czas oczekiwania na nie jest zbyt długi i nie wszyscy chorzy są nimi objęci. Tymczasem, jeżeli po wykonaniu kosztownych zabiegów kardiologii interwencyjnej pacjent nie ma zapewnionej kontynuacji leczenia, efekty zdrowotne nie mogą być zadowalające. W sytuacji, gdy wskaźnik śmiertelności jednorocznej w tej grupie pacjentów wynosi około 10 procent, wprowadzenie kompleksowej i skoordynowanej opieki jest koniecznością. Dzięki temu pacjenci będą mieli zapewnione nie tylko zabiegi ratujące życie, lecz także niezbędną rehabilitację kardiologiczną, a w razie potrzeby – kolejne wizyty kontrolne.
Termin zgłaszania uwag do projektów upływa 1 grudnia 2016 r.
źródło MZ

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie