17 listopada 2016

Prix Galien Polska 2016 – ogłoszono zwycięzców polskiej edycji konkursu

Nowej generacji lek przeciwcukrzycowy, przełomowe terapie w leczeniu białaczek oraz chroniącą przed rakiem szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka uznano za najbardziej innowacyjne opracowania lecznicze czwartej polskiej edycji konkursu Prix Galien 2016.

Uroczystość wręczenia nagród Prix Galien

Uroczystość wręczenia nagród Prix Galien

Za „innowacyjne odkrycie naukowe” nagrodzono prof. Grażynę Ginalską z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, która opracowała nowej generacji „sztuczną kość”. W kategorii „innowacyjna kampania zdrowotna” zwyciężyła zaś profilaktyczno-edukacyjna kampania „Servier dla Serca”.

Listę zwycięzców polska kapitała nagrody ogłosiła w środę wieczorem podczas uroczystej gali w Warszawie. Kapitule przewodniczył prof. Cezary Szczylik z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jednym z patronów medialnych nagrody jest Polska Agencja Prasowa.

Prix Galien jest przyznawane firmom i jednostkom za badania, najnowsze technologie i innowacyjne produkty. W tym roku uwzględniono cztery kategorie: innowacyjny produkt leczniczy, innowacyjne odkrycie naukowe, innowacyjny wyrób medyczny oraz innowacyjna kampania zdrowotna.

W kategorii „innowacyjny produkt leczniczy” mogą być przyznane cztery nagrody: za preparat stosowany w lecznictwie otwartym i zamkniętym, za szczepionkę oraz za innowacyjny sierocy produkt leczniczy.

W lecznictwie otwartym za największe osiągnięcie polska kapituła nagrody uznała w tym roku empagliflozynę – jedyny stosowany doustnie nowoczesny lek przeciwcukrzycowy zmniejszający u diabetyków ryzyko śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych o 38 proc. Cukrzyca typu 2 jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, która odpowiada za około 50-70 proc. zgonów w tej grupie pacjentów.

Za najbardziej innowacyjne produkty lecznicze w lecznictwie zamkniętym uznano ibrutynib – innowacyjny lek stosowany w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka z komórek płaszcza i makroglobulinemię Waldenstroema (chorobę powodującą rozrost komórek limfoplazmocytowych wytwarzających immunoglobulinę).

W podkategorii „innowacyjna szczepionka” pierwsze miejsce zajęła 9-walentna szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego o najszerszym zakresie ochrony przed chorobami wywoływanymi przez wirusa HPV. Zarażenie tym patogenem zwiększa u kobiet ryzyko raka szyjki macicy.

Prix-Galien

Najlepszym innowacyjnym sierocym produktem leczniczym okazał się blinatumomab – pierwsza przełomowa immunoterapia zarejestrowana do stosowania u pacjentów z nawrotową lub oporną ostrą białaczką limfoblastyczną z prekursorowych limfocytów B bez obecności chromosomu Philadelphia.

W drugiej kategorii – „innowacyjne odkrycie naukowe” – polska kapituła nagrody za najważniejsze osiągnięcie uznała kościozastępczy biomateriał implantacyjny nowej generacji dla medycyny regeneracyjnej nazwany „sztuczną kością”. Twórcą tego opracowanie w zakresie nowoczesnych preparatów implantacyjnych III generacji jest prof. dr hab. Grażyna Ginalska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W trzeciej kategorii „innowacyjny wyrób medyczny” podobnie jak w 2015 r. nie przyznano nagrody.

W czwartej kategorii – „innowacyjna kampania zdrowotna” – za najciekawszą kapituła uznała profilaktyczno-edukacyjną kampanię „Servier dla Serca”, której głównym celem – jak napisano w uzasadnieniu – jest zwiększanie świadomości zdrowotnej społeczeństwa w zakresie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wynikających z nich zagrożeń, a także badania profilaktyczne i promocja profilaktyki oraz zdrowego stylu życia.

Konkurs Prix Galien odbywa się w kilkunastu krajach, m.in. we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Włoszech, Turcji, Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co dwa lata zdobywcy Prix Galien z poszczególnych krajów biorą udział w konkursie International Prix Galien, który wyróżnia najważniejsze innowacje w skali globalnej.

W 2014 roku nagrodę międzynarodową (za stworzenie Krajowej Sieci Teleaudiologii) zdobył polski Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego.

Nagrodę ufundował w 1970 r. we Francji farmaceuta Roland Mehl, jego intencją było promowanie znaczących i najbardziej przełomowych postępów dokonanych w przemyśle farmaceutycznym i medycznym. Z biegiem lat nagroda zyskała prestiż i uznanie na całym świecie. Uważana jest za największe wyróżnienie w zakresie urządzeń medycznych po Nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny.

Nazwa Prix Galien pochodzi od imienia Klaudiusza Galena, greckiego ojca farmacji i medycyny, utalentowanego eksperymentatora, anatoma i filozofa, którego odkrycia wywarły bardzo duży wpływ na rozwój nauki.

(PAP)

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie