17 listopada 2016

Czterech polskich profesorów medycyny wśród najczęściej cytowanych naukowców w 2016 r.

Firma Clarivate Analytics, dawniejszy oddział Thomson Reuters specjalizujący się we własności intelektualnej i nauce, ogłosiła publikację corocznego rankingu najczęściej cytowanych naukowców. Lista powstała w oparciu o analizę cytowań i identyfikuje tych autorów, którzy zostali uznani za najbardziej wpływowych przez innych w swoich kręgach. Publikacje tych badaczy cechują się dużym międzynarodowym znaczeniem w danych obszarach badań.

Ponad 3000 naukowców w 21 dziedzinach nauk ścisłych i społecznych zostało wybranych na podstawie liczby artykułów z dużą liczbą cytowań opublikowanych w ciągu 11 lat od stycznia 2004 roku do grudnia 2014 r.

Metodologia badań pozwalających wyłonić najbardziej wpływowych badaczy została opracowana na podstawie danych i analityki przeprowadzonej przez ekspertów z zakresu bibliometrii w firmie Clarivate Analytics. W przygotowaniu rankingu wykorzystano InCites™ Essential Science IndicatorsSM, czyli najpopularniejszą na świecie platformę analityki naukowej w przeglądarce internetowej, a także niestandardowe połączenie wskaźników osiągnięć naukowych oraz danych o trendach w zliczaniu publikacji naukowych oraz danych o cytatach z Web of Science™, czyli pierwszego środowiska sieciowego na potrzeby badań naukowych z dokładnym, znormalizowanym zliczaniem cytowań.

Dane listy najczęściej cytowanych naukowców autorstwa Clarivate Analytics są kluczowym komponentem rankingu Academic Ranking of World Universities, który jest jednym z najstarszych i najbardziej wpływowych corocznych rankingów najlepszych uniwersytetów na świecie.

Wśród najczęściej cytowanych naukowców w 2016 r. znalazło się sześciu profesorów z polskich uczelni, czterej z nich to specjaliści w dziedzinie medycyny. Są to:

Prof. Adam Torbicki z Kliniki Chorób Wewnętrznych Klatki Piersiowej (publikacja w „Clinical Medicine”)
Prof. Zwycz. Andrzej Skowron z Zakładu Logiki Matematycznej (publikacja w „Computer Science”)
Prof. Andrzej Budaj, z Kliniki Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Oddziału Klinicznego Kardiologii, Szpital Grochowskiego (publikacja w „Clinical Medicine”)
Prof. Jurek Krzesiński, Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Prof. Michał Tendera, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (publikacja w „Clinical Medicine”)
Prof. Piotr Ponikowski, Katedra i Klinika Chorób Serca na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu (publikacja w „Clinical Medicine”)

Cała lista najczęściej cytowanych naukowców w 2016 r. dostępna jest pod adresem: http://hcr.stateofinnovation.thomsonreuters.com

Źródło: Clarivate Analytics

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie