24 listopada 2016

MZ: ratownicy medyczni ruszą z pomocą na motocyklach

Wprowadzenie motocyklowych zespołów ratownictwa medycznego przewiduje projekt noweli ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM). Miałyby one funkcjonować przez pięć miesięcy w roku – od maja do września, po 12 godzin na dobę. – W zakorkowanych miastach „motoambulans” skróci czas dotarcia z pomocą – poinformował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

„Możliwość kontraktowania ratowników ma motocyklach to zupełne novum w polskim systemie” – podkreślił  Tombarkiewicz. Obecnie, jak wskazał, nie ma bowiem przepisów umożliwiających finansowanie ich działalności w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

„Motoambulanse” działają w niektórych miastach w ramach inicjatyw podejmowanych np. przez fundacje. „Takie jednostki utworzyły się oddolnie m.in. w Warszawie i Trójmieście” – wskazał Tombarkiewicz. Dodał, że MZ ma   analizy, które pokazują że w połowie przypadków taka interwencja kończyła się na miejscu i nie było potrzeby wzywania karetki.  – To będzie oczywiście znacząco niższa stawka niż za funkcjonowanie tradycyjnego zespołu – zastrzegł.

Tombarkiewicz zapewnił, że są już chętni ratownicy, którzy dopytują się kiedy zmiany wejdzie w życie. „Założyliśmy, że będziemy dawać im szansę w większych miastach, gdzie jest problem z korkami” – dodał.

Jednym z miast, gdzie działają ratownicy na motocyklach jest Kraków. „W Małopolsce ratownicy na motorach skupienie są w Fundacji R2. Działa ona w ramach porozumienia z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, porozumienie jest podpisywane co roku – na okres od maja do listopada” – przekazała PAP rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Aleksandra Kwiecień. (PAP)

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie