7 grudnia 2016

Pionierska operacja w Klinice WUM

Pierwsze w Polsce dwa zabiegi leczenia tętniaka znajdującego się w łuku aorty metodą mało inwazyjną przeprowadzili 5 i 6 grudnia 2016 r. specjaliści Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś podkreślił, że klinika WUM jest pierwszym w kraju i dziesiątym ośrodkiem na świecie, w którym zastosowano tę innowacyjną metodę leczenia tętniaków aorty. – To najnowocześniejsza technologia stosowana w chirurgii naczyniowej – dodał.

Przełomową operację przeprowadził doc. Tomasz Jakimowicz we współpracy z prof. Sławomirem Nazarewskim, dr. Robertem Tworusem i dr Katarzyną Grygiel, pod merytorycznym nadzorem prof. Tilo Kölbela z Klinik und Poliklinik für Gefäßmedizin Universitäres Herzzentrum Hamburg (Niemcy) i z udziałem anestezjologa dr Anny Kosińskiej.

– Operowaliśmy pacjentki w wieku 80 i 85 lat, u których tradycyjna operacja na otwartej klatce piersiowej, z krążeniem pozaustrojowym, byłaby bardziej ryzykowna – powiedział we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej prof. Sławomir Nazarewski. Dlatego zdecydowano się na zamówienie specjalnej protezy wewnątrznaczyniowej wykonanej „pod wymiar” z rękawkami (odnogami) do tętnic szyjnych. Największą trudnością operacji było precyzyjne posadowienie stent-graftu tak, aby rękawki znalazły się dokładnie w miejscu odejścia odpowiednich tętnic od łuku aorty. Brak precyzji mógłby spowodować ostre niedokrwienie serca (zawał serca) lub ośrodkowego układu nerwowego i masywny udar.

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowana przez prof. Sławomira Nazarewskiego, jest obecnie pionierskim ośrodkiem wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków, rozwarstwień oraz urazów aorty piersiowej i brzusznej. Jest także wiodącym ośrodkiem w zakresie chirurgii transplantacyjnej i chirurgii gruczołów dokrewnych. Działalność lecznicza jednostki obejmuje również pełne spektrum operacji ogólnochirurgicznych i naczyniowych wykonywanych metodami tradycyjnymi.

Od 1998 r. w Klinice, jako jednej z pierwszych w Polsce, wykonuje się leczenie wewnątrznaczyniowe tętniaków aorty. Doświadczenie ośrodka jest największe w Polsce – dotychczas tę metodę zastosowano u ponad 2000 chorych. Rocznie w Klinice wykonuje się ok. 200 implantacji stent-graftów. Od czerwca 2010 r. w Klinice rozpoczęto program leczenia tętniaków okołonerkowych i piersiowo-brzusznych za pomocą stent-graftów z otworkami (fenestrowanych) i z odgałęzieniami (rękawkami). Do chwili obecnej wykonano 257 tego typu operacji, co stawia ten ośrodek na pierwszym miejscu w Polsce i jednym z pierwszych w Europie.

W lipcu tego roku w tej samej Klinice przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg implantacji stent-graftu z otworkami (fenestrated stent-graft) do łuku aorty.

Dzięki zdobytym w ten sposób umiejętnościom i doświadczeniu zespół Kliniki mógł podjąć próbę przekroczenia kolejnej bariery i zastosowania stent-graftu z rękawkami do gałęzi łuku aorty. Jest to najnowocześniejsza technologia stosowana w chirurgii naczyniowej, a dostęp do niej jest jak na razie ograniczony wyłącznie do ośrodków z dużym doświadczeniem w leczeniu wewnątrznaczyniowym.

(PAP, komunikat WUM)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie