30 stycznia 2017

Leczenie stomatologiczne dzieci będzie bardziej opłacalne

Leczenie stomatologiczne dzieci będzie dla lekarzy dentystów bardziej opłacalne – zadeklarował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podniesiona ma zostać tzw. wycena punktowa świadczeń stomatologicznych udzielanych dzieciom, ale też kobietom w ciąży.

„Problem polega na tym, że jest niezwykła powszechność próchnicy wśród dzieci i słaby – dotychczas – dostęp do leczenia stomatologicznego, także dzieci. I to się musi zmienić i to się zmienia” – podkreślił w piątek Radziwiłł, który był gościem radia RMF FM.

Dodał, że chodzi o podwyższenie współczynnika korygującego wycenę punktową świadczeń stomatologicznych, udzielanych dzieciom. Jak wynika z piątkowego komunikatu NFZ wycena miałby być podniesiona na 1,3.
„O tyle podwyższamy opłacalność leczenia dzieci i wydaje się, że to jest jeden z mechanizmów, który powinien bardzo wyraźnie zadziałać” – powiedział Radziwiłł.

„Ważne, żeby dzieci miały dostęp do stomatologa” – podkreślił.

Projekt zarządzenia prezesa NFZ ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów na leczenie stomatologiczne został przekazany do zaopiniowania. Proponuje się w nim wyższą wycenę leczenia stomatologicznego nie tylko dzieci, ale też m.in. kobiet w ciąży i połogu. Wyżej wyceniana ma być też profilaktyka stomatologiczna oraz leczenie zębów mlecznych.

„Powyższe działania mają na celu w szczególności działania w kierunku ograniczenia miejscowych i ogólnoustrojowych następstw choroby próchnicowej zębów” – wskazuje NFZ w piątkowym komunikacie. (PAP)

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie