2 lutego 2017

Lekarze WIM zdobyli główną nagrodę Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych

Pierwszy raz w prawie 60-letniej historii Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych (SOMOS 58th Annual Meeting) wyróżniono badania lekarzy spoza Stanów Zjednoczonych. Główną nagrodę w konkursie prac naukowych zaprezentowanych na konferencji zdobyła praca lekarzy z WIM, zajmujących się badaniem żołnierzy rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchu improwizowanych ładunków wybuchowych w Afganistanie (tzw. Projekt AFGAN).

Praca Polaków była jedną z ok. 40 ocenianych w dorocznym konkursie zgłoszonym na SOMOS 58th Annual Meeting. Komisja naukowa konferencji przyznała jej najwyższe noty. „To dla WIM, ale też dla całej Wojskowej Służby Zdrowia, olbrzymi powód do satysfakcji, gdyż uczestnikami konferencji byli głównie specjaliści ze Stanów Zjednoczonych oraz zaproszeni goście w wiodących ośrodków ortopedycznych w Kanadzie, Norwegii, Izraelu i Wielkiej Brytanii.” – napisano w oficjalnym komunikacie WIM.

Główna nagroda i pierwsze miejsce dla reprezentantów zagranicznego ośrodka medycznego została przyznana pierwszy raz w 58. letniej historii Towarzystwa Amerykańskich Ortopedów Wojskowych. Podkreślał to Prezydent SOMOS ppłk Mark Slabaugh. W konferencji, która odbyła się w dniach 12-16 grudnia 2016 r. w Kalifornii, uczestniczyło dwóch przedstawicieli WIM: ppłk lek. Marcin Wojtkowski i mjr lek. Jakub Ziółek.

AFGAN to projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nr DOBR-BIO4/022/13149/2013 „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym”. Realizowany jest od 3 lat. Do jego „etapu medycznego” na ochotnika zgłosiło się aż 221 weteranów misji w Afganistanie, rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchów IED. Czyli statystycznie co drugi żołnierz biorący udział w takich zdarzeniach w Afganistanie. (źródło: komunikat WIM)

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie