10 lutego 2017

GIODO planuje kontrole w przychodniach i poradniach lekarskich w 2017 r.

W tym roku zarówno kontrolom, jak i sprawdzeniom ABI zostaną poddane przychodnie i poradnie lekarskie, w tym niepubliczne, wykonujące działalność lecznicą na podstawie ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r.

Konieczność podawania wielu, nieraz intymnych danych, podczas rejestracji w przychodni lub poradni lekarskiej, bez zapewnienia ich poufności i poszanowania prywatności, to sytuacje, na które do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) wciąż skarżą się pacjenci. Stąd zarówno w planie kontroli przeprowadzanych przez inspektorów GIODO, jak i w planie sprawdzeń, jakie na zlecenie Generalnego Inspektora wykonują administratorzy bezpieczeństwa informacji (ABI) znalazły się m.in. placówki medyczne.

Inspektorzy GIODO będą sprawdzać przetwarzanie danych osobowych w związku z rejestracją pacjentów. Chodzi m.in. o problem konieczności przedstawiania przez pacjentów, w obecności innych osób, danych osobowych wymaganych podczas rejestracji w placówkach służby zdrowia oraz na zastosowane środki techniczne i organizacyjne w celu ich zabezpieczenia. (źródło komunikat GIODO)

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie