20 lutego 2017

Rok doktora Władysława Biegańskiego z udziałem OIL w Warszawie

Relacja z uroczystości w Częstochowie 6-8 kwietnia 2017 r.

Stulecie śmierci Władysława Biegańskiego

Władysław Biegański (C)rokbieganskiego.pl

Mija pełny wiek od śmierci doktora Władysława Biegańskiego, lekarza internisty, doktora medycyny, logika, filozofa, działacza społecznego, postaci niezwykle ważnej dla polskiej medycyny. 2017 jest Rokiem Biegańskiego zgodnie z uchwałą Senatu RP. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie aktywnie włączyła się do obchodów stulecia śmierci tej ważnej dla nas osoby.

Nasza Izba jest współorganizatorem uroczystych obchodów w Częstochowie, gdzie doktor Biegański pracował jako lekarz i działał jako społecznik. Opiekujemy się II wydaniem książki pt. „Doktor Władysław Biegański, Częstochowianin Stulecia – patron współczesnych lekarzy”, pod redakcją Beaty Zawadowicz. Andrzej Sawoni, prezes OIL w Warszawie, zasiada w Komitecie Organizacyjnym obchodów 100-lecia śmierci doktora Władysława Biegańskiego.

Rocznicowe uroczystości, w których udział brać będą przedstawiciele naszego samorządu, rozpoczną się 6. kwietnia o godz 18:00 otwarciem wystawy o Doktorze Biegańskim w Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego na Placu  Biegańskiego w Częstochowie. O godz. 21:00 tego samego dnia w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze będzie mieć miejsce uroczysty Apel Jasnogórski w intencji Obchodów. Apel poprowadzi Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo.

Na następny dzień, 7. kwietnia 2017 r. zaplanowano główne uroczystości. O godz 13:00 zostaną złożone wieńce przy zabytkowym grobie doktora Biegańskiego na Cmentarzu „Kule”. O godz. 17:00 nastąpi uroczysta inauguracja w Filharmonii Częstochowskiej połączona z wręczeniem zasłużonym osobom ze służby zdrowia nagrody Prezydenta im. Władysława Biegańskiego. Po niej zaplanowano wykład inauguracyjny towarzyszącej Obchodom konferencji naukowej „Pierwiastki etyczne w Przysiędze Hippokratesa”, który wygłosi prof. Jerzy Woy – Wojciechowski. Dzień zakończy się uroczystym Koncertem z udziałem Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej i znanych wykonawców muzyki poważnej.

W sobotę 8 kwietnia o godz. 9:30, także w Filharmonii Częstochowskiej, rozpocznie się niezwykle ciekawa konferencja naukowa „Doktor Władysław Biegański. Biegański i jego epoka. Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś” z udziałem wybitnych wykładowców. Przed konferencją zostaną wręczone Laureatom 2017 – Honorowe Statuetki Biegańskiego, które są najwyższym odznaczeniem Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego.

Więcej informacji o doktorze Władysławie Biegańskim i obchodach rocznicowych na stronie: www.rokbieganskiego.pl

dim

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie