24 lutego 2017

Powstanie Ośrodek Symulacji Medycznych dla lekarzy i położnych

Standard opieki medycznej w ciąży i okołoporodowej jest jednym z czynników mających wpływ na decyzję o dziecku – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, podpisując list intencyjny ws. programu „Bezpieczny poród”.

List intencyjny dotyczący opracowania i wdrożenia programu „Bezpieczny Poród” – w obecności minister rodziny, pracy i polityki społecznej – podpisali w czwartek w Warszawie rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś, prezes PZU SA Michał Krupiński, prezes PZU Życie SA Paweł Surówka oraz członek zarządu PZU SA Andrzej Jaworski.

Program „Bezpieczny Poród” zakłada m.in. stworzenie Ośrodka Symulacji Medycznych, w którym lekarze i położne będą się szkolić na symulatorach porodu. Takie rozwiązania są w krajach Europy Zachodniej powszechnie stosowane od kilkunastu lat. Ośrodek w Polsce będzie pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Chodzi o to, by przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik symulacyjnych prowadzić edukację podyplomową wszystkich tych, który na co dzień zawodowo zajmują się prowadzeniem ciąży, porodu i opieką nad nowo narodzonym dzieckiem. Ciągła edukacja zapewnia odpowiedni poziom wiedzy i doświadczenia” – mówił prof. Wielgoś. Jak zaznaczył, im większe doświadczenie i wiedza, tym mniej błędów medycznych. Ocenił, że „położnictwo jest tą dziedziną medycyny, w której jest chyba najwięcej roszczeń związanych z błędami medycznymi i powikłaniami”.

– Dziś Główny Urząd Statystyczny potwierdził te dane, które znaliśmy wcześniej. 2016 rok zakończył się wzrostem liczby urodzeń o ponad 16,1 tys. dzieci – powiedziała Rafalska. – Wiemy też, że liczba zarejestrowanych ciąż jest znacząco większa. Oznacza to, że większa liczba kobiet oczekuje wysokiego standardu, bezpiecznej, bardzo dobrej opieki, która daje im gwarancje, że na świat przyjdzie zdrowe, kochane, nie tylko przez rodzinę, ale także przez nas, oczekiwane dziecko.

Program „Bezpieczny Poród” będzie realizowany na podstawie know-how Uniwersytetu McGill w Montrealu, który jest partnerem naukowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w zakresie ćwiczeń na fantomach – symulatorach porodu na zasadach podobnych do szkoleń na symulatorach stosowanych w lotnictwie. Dzięki temu lekarze i położne będą ćwiczyć umiejętności prawidłowego postępowania zarówno przy porodach, które przebiegają bez komplikacji, jak i tych z powikłaniami, które w sytuacji rzeczywistej zagrażają życiu kobiety i dziecka.

Jak podano w czwartek, Ośrodek Symulacji Medycznej ma zostać otwarty jeszcze w tym roku. Ma powstać we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie. (PAP)

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie