3 marca 2017

Parlament Europejski wzywa do negocjacji w sprawie niższych cen leków

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską i Radę UE m.in. do wzmocnienia pozycji negocjacyjnej państw członkowskich tak, żeby mogły one ustalać z koncernami farmaceutycznymi korzystniejsze ceny leków w Unii.

W przegłosowanej w czwartek rezolucji europosłowie wezwali też do przyjęcia ogólnoeuropejskich środków służących zagwarantowaniu pacjentom powszechnego i nieograniczonego dostępu do leków.

Jak zauważyli europosłowie, „ceny nowych leków w UE w ciągu ostatnich 20 lat wzrosły tak bardzo, że wielu obywateli Wspólnoty po prostu nie może sobie na nie pozwolić”. Z danych europejskich organizacji konsumenckich wynika np., że w ciągu ostatniego roku cena czterech podstawowych leków onkologicznych wzrosła o 250 do nawet 1500 proc.

Eurodeputowani obawiają się, że taki stan może to zagrozić równowadze pomiędzy systemami opieki zdrowotnej w państwach członkowskich. Tym bardziej, że nadal różnice pomiędzy cenami i dostępnością do leków w krajach UE są znaczne.

– Komisja i Rada powinny wzmocnić pozycję krajów członkowskich tak, żeby te mogły skuteczniej negocjować z firmami farmaceutycznymi uczciwe ceny leków – powiedziała podczas debaty poprzedzającej głosowanie hiszpańska europosłanka Soledad Cabezon Ruiz z grupy socjaldemokratów, autorka sprawozdawczyni raportu ws. leków w PE.

„Koncerny medyczne muszą z jednej strony być konkurencyjne, jeśli chodzi o produkcję innowacyjnych leków, a z drugiej reagować na potrzeby pacjentów i umożliwiać im dostęp do bezpiecznych, skutecznych środków po przystępnych cenach” – mówiła hiszpańska europosłanka.

Unijni eksperci alarmują, że koncerny farmaceutyczne często zaprzestają produkcji tanich leków na rzecz tzw. leków biologicznych, które przynoszą znacznie większy zysk. W rezultacie dochodzi do tego, że na terytorium UE zaczyna brakować podstawowych lekarstw (tak było np. w przypadku leku Sovaldi stosowanego przy wirusowym zapaleniu wątroby), a ceny dostępnych na rynku nowoczesnych leków błyskawicznie idą w górę.

Parlament Europejski wezwał też w czwartkowej rezolucji do zwiększenia przejrzystości, jeśli chodzi o fundusze przeznaczane przez firmy farmaceutyczne na rozwój badań nad nowymi lekami. Wg europosłów spora część środków publicznych, które przeznaczane są na innowacje i badania dotyczące środków medycznych, nie ma później żadnego odzwierciedlenia w niższych cenach leków. W rezultacie społeczeństwo „składa się” na badania nad lekami, a potem jeszcze raz płaci za nie w aptecznej kasie. Dlatego, zdaniem Parlamentu, UE potrzebuje nowych przepisów, które zapewnią pełną przejrzystość oraz skuteczny nadzór nad procedurami ustalania cen leków i refundacji środków medycznych w krajach Wspólnoty.

Europosłowie podkreślili także, że pogłębia się luka pomiędzy rosnącą w społeczeństwie antybiotykoopornością a tempem powstawania nowych leków. W ciągu ostatnich 40 lat pojawiła się tylko jedna klasa nowatorskich antybiotyków. (PAP)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie