8 marca 2017

Gowin: doszliśmy z MZ do wspólnego stanowiska w sprawie sieci szpitali

– Doszliśmy do wspólnego stanowiska z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem ws. sieci szpitali; uzgodniliśmy dwa nowe rozwiązania – powiedział w środę, 8.03.br., wicepremier Jarosław Gowin na wspólnym briefingu z szefem MZ.

– Do ostatecznego kształtu ustawy chcemy zaproponować poprawkę, która będzie jednoznacznie przesądzała, że wysokość ryczałtu będzie powiązana z aktywnością szpitala, z wykonywaniem konkretnych procedur – tłumaczył Gowin. – Uzgodniliśmy też, że poszerzona zostanie pula tych procedur medycznych, które będą finansowane poza ryczałtem – dodał.

Radziwiłł powiedział, że „wspólnie wypracowano najlepsze z możliwych na tym etapie rozwiązań”. Poinformował, że będą one wprowadzone nie tylko jako poprawki do projektu, lecz także zostaną uwzględnione w rozporządzeniach wykonawczych.

– Chodzi o to by z jednej strony, zapewniając bezpieczeństwo szpitalom, które wchodzą do sieci, nie zdjąć z nich pewnego rodzaju zachęty – czy wręcz przymuszenia – by nie pozostały bierne, nie redukowały liczby świadczeń, nie odwracały się tyłem do pacjentów – oświadczył minister zdrowia.

Pod koniec lutego rząd przyjął projekt ustawy o utworzeniu tzw. sieci szpitali. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, lider Polski Razem, zgłosił wówczas zdanie odrębne. Wyjaśniał, że zastrzegł sobie prawo do zgłaszania w toku prac parlamentarnych poprawek do projektu. (PAP)

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie