15 marca 2017

Akcja polskich okulistów wczesnego wykrywania jaskry

Pod hasłem „Polscy okuliści kontra jaskra” w najbliższą sobotę, 18 marca 2017 r., odbędzie w całym kraju akcja bezpłatnych badań przesiewowych wczesnego wykrywania tej choroby.

– Jaskra jest po zaćmie drugą najczęstszą przyczyną utraty wzroku, ale mało osób wie o niej i jest późno wykrywana, dlatego 18 marca w całym kraju będą czynne gabinety okulistyczne, do których zapraszamy na badania kontrolne – powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego prof. Iwona Grabska-Liberek.

PTO szacuje, że w Polsce jest około 750 tys. osób z jaskrą, chorobą wyjątkowo podstępną, prowadzącą do zaniku nerwu wzrokowego, nie powodującą przy tym żadnych dolegliwości. – Ta choroba nie boli, kradnie jedynie wzrok – podkreśliła prezes towarzystwa. Jej zdaniem ze swej choroby nie zdaje sobie sprawy prawie 70 proc. osób cierpiących na jaskrę.

Do akcji wczesnego wykrywania jaskry zgłosiły się 64 poradnie w 41 miastach.
Informacje na bieżąco zamieszczane są na stronie internetowej www.pto.com.pl.

Po wybraniu placówki najbliższej miejsca zamieszkania należy się do niej zgłosić telefonicznie. Bezpłatnie wykonywane będą trzy badania świadczące o jaskrze: pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, tarcza nerwu wzrokowego oraz grubość rogówki. Tego dnia nie będzie potrzebne żadne skierowanie od lekarza.

Prof. Grabska-Liberek zwraca uwagę, że jeśli ktoś w sobotę (18 marca) nie będzie mógł skorzystać z akcji, to warto zgłosić się do okulisty później, choć wówczas potrzebne będzie skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie trzy badania w kierunku jaskry są jednak bezpłatne (refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia).

Akcja bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry organizowana jest z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który trwa od 12 do 18 marca. PTO wykorzystuje go również do tego, żeby przekonać okulistów w naszym kraju, aby wcześniej kierowali pacjentów na operacyjne leczenie tej choroby. (PAP)

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie