3 kwietnia 2017

Łanda: do tej pory inwestycje w ochronie zdrowia były bez kontroli

Do tej pory inwestycje w ochronie zdrowia nie były koordynowane, nie były pod kontrolą – powiedział wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda. Zaznaczył, że Polska była krytykowana przez KE za wydawanie pieniędzy w poprzednich latach, zarzucano jej m.in. brak przejrzystości i racjonalności w zakresie inwestycji.

W piątek wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wziął udział w Gdańsku w regionalnej konferencji na temat Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ), który pomaga w ocenie inwestycji w opiece zdrowotnej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele uczelni medycznych, przedsiębiorców działających w sektorze ochrony zdrowia oraz świadczeniodawcy z całego województwa.

Podczas briefingu prasowego minister wyjaśnił, że w ramach narzędzia IOWISZ wojewoda wydaje opinię o celowości inwestycji. Bez niej inwestycja nie może być realizowana. Dopiero potem podmiot może wziąć udział w konkursie o dotację z funduszy unijnych.

– Do tej pory inwestycje w ochronie zdrowia nie były koordynowane i nie były pod kontrolą, my chcemy mieć pod kontrolą to, co się w Polsce rozwija w zakresie zasobów w ochronie zdrowia – wyjaśnił Łanda i dodał, że poprzedni rząd wynegocjował z KE ok. 12 mld zł na ochronę zdrowie, z czego inwestycje i zakupy sprzętu na kwotę ponad 5,5 mld mają być oceniane zgodnie z IOWISZ–em.

Jak zaznaczył wiceminister, Polska była krytykowana przez KE za wydawanie pieniędzy w poprzednich latach, zarzucano jej m.in. brak przejrzystości i racjonalności w zakresie inwestycji.

Minister poradził, by ci, którzy mają pomysły na inwestycje zdrowotne ale wahają się, czy składać wniosek, weszli na stronę centrum systemów informacyjnych w ochronie zdrowia i sprawdzili swój pomysł. – Zajmuje to ok. 15 minut (…); jeżeli uzyskają wysoką punktację, to zachęcamy do złożenia wniosku inwestycyjnego – powiedział.

IOWISZ, czyli Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, został uruchomiony pod koniec września ub. r. Jest wykorzystywany przy ocenie, czy planowana inwestycja w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy podstawowej opieki medycznej, która miałaby być finansowana ze środków publicznych, jest celowa. Dotyczy to zarówno budowy nowych placówek, jak i modernizacji, rozbudowy już istniejących oraz wyposażenia ich w sprzęt. (PAP)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie