5 kwietnia 2017

NFZ: kompleksowa opieka kardiologiczna po zawale od czerwca

W czerwcu br. ma zostać uruchomiona kompleksowa opieka kardiologiczna dla osób po zawale serca – zapowiedział w środę p.o. prezes NFZ Andrzej Jacyna podczas XXI warszawskiej konferencji poświęconej kardiologii interwencyjnej (WCCI).

Jacyna poinformował, że kontraktowanie usług w zakresie kompleksowej kardiologii interwencyjnej powinno rozpocząć się za kilka tygodni, jak tylko uzgodnione w tej sprawie rozporządzenie zostanie ostatecznie zatwierdzone przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

– Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępu chorego do kardiologa i rehabilitacji kardiologicznej w pierwszym roku po zawale serca w ramach skoordynowanej opieki ambulatoryjnej – powiedział p.o. prezes Narodowego Fundusz Zdrowia. Dodał, że na kompleksową opiekę kardiologiczną przeznaczone zostaną dodatkowe środki finansowe.

Obecnie tylko niektórzy zawałowcy poddawani są rehabilitacji kardiologicznej i zbyt długo czekają na wizytę u kardiologa, czego skutkiem jest zbyt duża ich śmiertelność w pierwszym roku po ataku serca. Z przedstawionej na konferencji Narodowej Bazy Danych Zawałów Serca w latach 2009-2012 wynika, że w pierwszym roku po zawale umiera około 20 proc. chorych.

Dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie prof. Tomasz Hryniewiecki podkreślił, że kompleksową opiekę kardiologiczną po zawale od wielu lat zapewniały już duże ośrodki kardiologiczne. – Nowy, bardzo potrzebny projekt, ma doprowadzić do tego, żeby była ona gwarantowana również w innych placówkach na terenie kraju, pytanie tylko, ile takich placówek powstanie – dodał.

Prezes American Heart of Poland prof. Paweł Buszman zwrócił uwagę, że efekty kardiologii interwencyjnej zależą nie tylko od opieki po zawale serca, lecz od tego, jak szybko zostanie przeprowadzony zabieg udrożnienia tętnicy mięśnia sercowego. Według Bazy Danych Zawałów Serca, w Polsce takiemu leczeniu zabiegowemu poddawanych jest prawie 80 proc. chorych z ostrym zawałem, więcej niż np. w Niemczech.

Z Bazy wynika również, że efekty leczenia zawału serca są w całym kraju takie same bez względu na miejsce zamieszkania, zarówno wśród mieszkańców wsi i małych miast, jak i dużych aglomeracji. Jest to zasługa utworzenia w minionych latach gęstej sieci ośrodków kardiologii interwencyjnej. (PAP)

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie