6 kwietnia 2017

Kancelaria Prezydenta pracuje nad uregulowaniem zasad korzystania z solariów

W Kancelarii Prezydenta podjęto prace nad przygotowaniem projektu regulującego zasady korzystania z solariów – poinformowała w środę w Sejmie prezydencka minister Anna Surówka-Pasek.

O wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z solariów przez nastolatków od lat apeluje Rzecznik Praw Dziecka. Również onkolodzy i parlamentarzyści zgodnie zwracają uwagę na potrzebę wprowadzenia regulacji dotyczących korzystania z solariów przez małoletnich. Podkreślali, że wśród młodych osób wzrasta liczba zachorowań na czerniaka.

– Kancelaria Prezydenta podjęła prace nad przygotowaniem stosownej regulacji prawnej, ona jest w trakcie opracowywania – powiedziała Anna Surówka-Pasek na środowym w posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. organizacji ochrony zdrowia. Dodała, że projekt jest konsultowany z onkologami.

Obecny na posiedzeniu zespołu dyrektor gabinetu Rzecznika Praw Dziecka Bartosz Sowier przypomniał, że RPD Marek Michalak od wielu lat bezskutecznie apelował do kolejnych ministrów zdrowia o wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez osoby małoletnie.

Rzecznik zwrócił uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca unikanie sztucznego promieniowania UV oraz wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez młodzież w wieku szkolnym.

Uczestnicy spotkania proponowali także wprowadzenie obowiązku zamieszczania w solariach informacji o ich wpływie na zdrowie. Postulowali też obowiązkowe kontrole stanu technicznego urządzeń wykorzystywanych w solariach oraz na odpowiednie szkolenia pracujących tam osób.

Zadowolenia z inicjatywy prezydenta nie krył prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jego zdaniem, należy wprowadzić ograniczenie wiekowe w korzystaniu z solariów. – Polska nie jest prekursorem, to są rozwiązania przyjęte w wielu krajach. (…) To jest proste działanie dla dobra naszego społeczeństwa, dzieci i młodzieży – powiedział.

W Polsce obserwowany jest wzrost zachorowań na czerniaka we wszystkich grupach wiekowych, również wśród młodych, którzy kiedyś na ten typ nowotworu chorowali rzadko. (PAP)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie