10 kwietnia 2017

Rok Biegańskiego – uroczystości w Częstochowie

Rok doktora Władysława Biegańskiego z udziałem OIL w Warszawie

Władysław-BiegańskiCzęstochowa uczciła setną rocznicę śmierci doktora Władysława Biegańskiego trzydniowymi obchodami, zorganizowanymi 6–8 kwietnia 2017 r. przez  Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie wraz z Polskim Towarzystwem Lekarskim oraz izbami lekarskimi w Warszawie, Katowicach i Częstochowie.

Inauguracją uroczystości było otwarcie wystawy „Doktor Władysław Biegański – życie i dzieło – w stulecie śmierci”. Na wystawie zaprezentowano „Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej” – dzieło autorstwa tego wybitnego lekarza. Na jego odrestaurowanym grobie na cmentarzu Kule złożono wieńce i odsłonięto tablicę pamiątkową.

Ciekawą częścią obchodów była konferencja naukowa poświęcona upamiętnieniu  postaci dr. Biegańskiego, zorganizowana w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. 7 kwietnia w sesji wieczornej zaprezentowano także album „Światło w medycynie” autorstwa prof. Mariana Zembali i dr. Łukasza Kulaka, a wykład inauguracyjny „Pierwiastki etyczne w przysiędze Hipokratesa” wygłosił prof. Jerzy Woy-Wojciechowski. Wieczór zakończył koncert „Świat walca”.

Zasadnicza część konferencji miała miejsce 8 kwietnia. Składała się z dwóch sesji tematycznych: pierwsza poświęcona była epoce, w której żył Władysław Biegański, jego biografii i dziełom. W drugiej dominowały rozważania o filozofii, etyce w medycynie wczoraj i dziś, w teorii i praktyce, m.in. w neonatologii oraz transplantologii.

Wykładowcami byli uczeni i praktycy z wielu dziedzin, reprezentujący ośrodki z Krakowa, Warszawy, Katowic, Szczecina i Częstochowy. Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie, przybyli m.in. przedstawiciele polonii medycznej z Niemiec, Austrii, Mołdawii, Ukrainy, Litwy i Białorusi.

–    Po zapoznaniu się z życiem i twórczością Doktora widzimy, że może on nas nadal inspirować – mówiła dr Beata Zawadowicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego. – Jego prace dotyczące etyki lekarskiej, logiki medycyny, filozofii teorii poznania są ponadczasowe. Niektóre książki medyczne również.

–    mkr

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie