11 maja 2017

NIL zachęca lekarzy do propagowania zasad zdrowego żywienia

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do lekarzy i lekarzy dentystów, by promowali zasady zdrowego żywienia i aktywny tryb życia. – Propagowanie przez lekarzy i lekarzy dentystów zasad zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia jest ważnym elementem profilaktyki zdrowia publicznego, szczególnie w aspekcie skutecznej walki z otyłością – stwierdza NRL.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło stanowisko, w którym wyraża poparcie dla rekomendacji Instytutu Żywności i Żywienia, dotyczące racjonalnego żywienia oraz jego wpływu na zdrowie, zawarte w opracowanych w 2016 r. zaleceniach żywieniowych w postaci Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej oraz Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla Dzieci i Młodzieży podkreśla, że podstawy prawidłowego żywienia to:

1) regularne spożywanie posiłków – 5 posiłków co 3-4 godziny,
2) jedzenie warzyw i owoców – powinny one stanowić co najmniej połowę ilości spożywanego jedzenia (w proporcji: ¾ warzywa, ¼ owoce),
3) produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste, powinny być składnikiem większości posiłków,
4) codzienne picie co najmniej 2 szklanek mleka ewentualnie jogurtu, kefiru,
5) ograniczenie spożycia mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg tygodniowo na rzecz jedzenia ryb, nasion roślin strączkowych i jaj,
6) ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, zastąpienie ich olejami roślinnymi,
7) unikanie spożywania cukru i słodyczy, zastąpienie ich owocami i orzechami,
8) ograniczenie soli w diecie, używanie ziół,
9) picie wody – co najmniej 1,5 l dziennie,
10) ograniczenie spożycia alkoholu oraz aktywność fizyczna.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej stwierdza, że propagowanie przez lekarzy i lekarzy dentystów zasad zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia jest ważnym elementem profilaktyki zdrowia publicznego, szczególnie w aspekcie skutecznej walki z otyłością.

Mając na względzie ciążący na lekarzach i lekarzach dentystach obowiązek dbania o zdrowie publiczne Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej jest przekonane, iż promowanie zasad zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia przyczyni się do poprawy zdrowia Polaków.

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie