23 maja 2017

Program wsparcia dzieci w zakresie opieki stomatologicznej już w roku 2018/2019

Kompleksowy program wsparcia dzieci i młodzieży w zakresie opieki stomatologicznej planowany jest na rok szkolny 2018/2019 – poinformowało MEN po spotkaniu w resorcie zdrowia. MZ zadeklarowało, że pracuje nad przywróceniem opieki stomatologicznej w szkołach.

W poniedziałek w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie poświęcone opiece stomatologicznej nad uczniami. Wzięli w nim udział m.in. minister edukacji narodowej Anna Zalewska, wiceministrowie zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko i Zbigniew Król, konsultant krajowy oraz konsultanci wojewódzcy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, Akademii Stomatologii Dziecięcej oraz Naczelnej Rady Lekarskiej.

Omówiono wstępne propozycje dotyczące opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży w Polsce oraz możliwości ich realizacji, m.in. skutki finansowe różnych rozwiązań. Jednocześnie prowadzone są konsultacje. Lekarze dentyści oczekują m.in. powołania ogólnopolskiego koordynatora do spraw opieki stomatologicznej. Jak poinformowało MEN, kompleksowy program wsparcia dzieci i młodzieży w zakresie opieki stomatologicznej planowany jest na rok szkolny 2018/2019.

Jak zapewnia resort zdrowia, uczestnicy zgadzają się, że dzieci i młodzież w wieku szkolnym muszą mieć lepszy dostęp do świadczeń dentystycznych. Ustalono, że konieczne jest wypracowanie programu zapobiegania próchnicy u dzieci jeszcze zanim trafią one do szkoły. Poruszono również kwestię opieki stomatologicznej dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Kolejne spotkanie zaplanowano na 6 czerwca.(PAP)

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie