11 września 2017

Odsłonięcie grobów wybitnych polskich lekarzy na Rossie

Galeria zdjęć z uroczystości

Na wileńskim cmentarzu na Rossie odsłonięto dwa odnowione w tym roku groby lekarzy – doktora Kazimierza Sylwanowicza i profesora Feliksa Rymkiewicza, który odnowiła Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza. W uroczystościach brał udział kierownik wydziału konsularnego w Wilnie Marcin Zieniewicz.

Grób prof Feksa Rymkiewicza

Profesor Feliks Rymkiewicz był jedną z osób, które promowały użycie stetoskopu w medycynie. Jako pierwszy w Polsce i na Litwie zaczął stosować to narzędzie, jeszcze na początku XVIII wieku. Kazimierz Sylwanowicz był psychiatrą w Nowej Wilejce.

Podczas uroczystości Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej, Andrzej Sawomi mówił o tym jak ważne są takie inicjatywy. „Gdyby nie takie działania to pamięć o nim, w krótkim czasie uległaby zapomnieniu,” mówił, wspominając prof. Feliksa Rymkiewicza. „Bardzo cieszę się, że możemy się przyczynić do zachowania pamięci o Feliksie Rymkiewiczu.”

Jak dodał Prezes OIL w Warszawie, dla polskich lekarzy zrzeszonych w samorządzie ważne jest również wprowadzenie grobu prof. Rymkiewicza do aplikacji mobilnej, oprowadzającej po polskich grobach na Rossie. „Swojej tożsamości trzeba szukać w historii i my to w tej chwili robimy,” podsumował Andrzej Sawoni swoje wystąpienie.

Cmentarz Na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. W skład zespołu cmentarnego wchodzi Stara Rossa (1769), Nowa Rossa (1847), Cmentarz Wojskowy (1920), mauzoleum Matka i Serce Syna (1936). Na cmentarzach spoczywają polscy żołnierze polegli w walkach w 1919, 1920, 1939 i 1944, a także znane postacie polskiej, białoruskiej i litewskiej historii. W pobliżu bramy głównej znajduje się cmentarz wojskowy z mauzoleum Matki i Serca Syna – serca marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matki Marii z Billewiczów.

O Rossę od lat troszczy się głównie Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, polskie organizacje społeczne i uczniowie szkół polskich. Teraz do tego grona dołączyła także Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie