12 września 2017

Ponad 4 tys. rezydentur w jesiennym rozdaniu

W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym, które odbędzie się w październiku, zostanie przyznanych 4097 rezydentur dla lekarzy, w tym 1644 w dziedzinach priorytetowych – poinformowało na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia.

Resort przekazał, że w dziedzinach, na które jest największe zapotrzebowanie zgłaszane przez wojewodów – choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna i psychiatria – przyznano 90 proc. zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów.

W dziedzinach medycyny objętych projektem finansowanym w ramach środków z Funduszy Europejskich „Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju” także zaspokojonych zostać ma 90 proc. sygnalizowanych przez wojewodów potrzeb. Chodzi m.in. o onkologię kliniczną, radioterapię onkologiczną, chirurgię onkologiczną, patomorfologię, hematologię, geriatrię, ortopedię i traumatologię, rehabilitację medyczną i medycynę rodzinną.

W pozostałych dziedzinach priorytetowych m.in. anestezjologii i intensywnej terapii, medycynie ratunkowej, neonatologii, neurologii dziecięcej, onkologii i hematologii dziecięcej, pediatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży oraz stomatologii dziecięcej,  przyznano 90 proc. zgłoszonego zapotrzebowania.

Podobnie we wszystkich dziedzinach stomatologicznych: chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, periodontologii, protetyce stomatologicznej, stomatologii zachowawczej z endodoncją oraz chirurgii szczękowo-twarzowej.

MZ podało, że także w dziedzinach, w których zgodnie ze Szpitalnymi Mapami Potrzeb są największe braki kadrowe przyznano miejsca rezydenckie w liczbie odpowiadającej 90 proc. zgłoszonego przez wojewodów zapotrzebowania. Chodzi m.in. o gastroenterologię dziecięcą, neuropatologię, kardiologię dziecięcą, medycynę morską i tropikalną, medycynę lotniczą, farmakologię kliniczną, otorynolaryngologię i medycynę sądowa.

W pozostałych dziedzinach medycyny przyznano miejsca rezydenckie w liczbie 40 proc. zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów.

Do wybierania dziedzin, w których brakuje specjalistów, młodych lekarzy ma zachęcać wyższe wynagrodzenie. Jeśli rezydent wybiera bowiem którąś z dziedzin priorytetowych, wymienionych w rozporządzeniu ministra zdrowia, może liczyć na nieco lepsze zarobki niż jego koledzy na innych specjalizacjach.

W tegorocznym wiosennym postępowaniu przyznano ponad 1,8 tys. miejsc rezydenckich.(PAP)

Pliki z dokładnymi informacjami są dostępne na stronie MZ

Tagi: , , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie