14 września 2017

MZ promuje „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”

Wystartował projekt „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”, który został objęty Narodowym Programem Zdrowia Ministerstwa Zdrowia.

Do aktywności fizycznej zachęca lek. med. Anna Plucik-Mrożek, specjalistka chorób wewnętrznych i organizatorka projektu „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”. Lekarka przytoczyła badania Eurobarometru z 2014 r., z których wynika, że jedynie 5 proc. Polaków rusza się regularnie, 23 proc. robi to z pewną regularnością, 18 proc. czasami, a 54 proc. nie rusza się wcale.

Tymczasem eksperci alarmują, że brak aktywności fizycznej jest jedną z wiodących przyczyn zgonów na świecie. Zgodnie z wynikami badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2004 r. siedzący tryb życia zajmuje czwarte miejsce wśród przyczyn śmiertelności ludzi na świecie – za nadciśnieniem tętniczym, paleniem tytoniu oraz podwyższonym poziomem glukozy we krwi.

Prof. Artur Mamcarz, prorektor WUM, kardiolog, podkreśla że: „Ruch jest lekiem! Każdy ruch może zastąpić lek, ale nie każdy lek zastąpi ruch. Wystarczy 30 minut dziennie do 300 minut – to zalecenia prewencyjne w kardiologii”.

30 września dla swojego zdrowia będą spacerować mieszkańcy Chrzanowa, Oświęcimia, Sandomierza, Skierniewic, Tarnobrzega i Żyrardowa. Każdy, kto ma ochotę wziąć udział w wydarzeniu może zarejestrować na: http://www.perlasport.pl/spacer-po-zdrowie/.

Program „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”, który w tym roku będzie realizowany w sześciu miastach Polski, by zachęcić Polaków do choćby najprostszej formy ruchu jaką jest spacer, realizowany jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia. (PAP)

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie