3 listopada 2017

Drugie spotkanie zespołu ws. systemowych zmian w służbie zdrowia

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” rozpoczęło się drugie spotkanie zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. Zespołowi przewodniczy wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 20 października. Zespół ma zakończyć prace do 15 grudnia 2017 r. – ma to umożliwić ewentualne odzwierciedlenie wyników jego prac już w przyszłorocznym budżecie państwa.

Zespół ma opracować propozycje rozwiązań poprawiających sytuację kadr medycznych w Polsce. Zajmuje się też m.in. analizą możliwości dalszego zwiększania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia oraz przeglądem funkcjonowania ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W jego skład wchodzą przedstawiciele: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwa Zdrowia. Do uczestnictwa zaproszono też m.in. przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, zawiązków zawodowych oraz organizacji pacjentów.

Udziału w pracach zespołu odmówiły m.in. związki zawodowe i organizacje zrzeszone w Porozumieniu Zawodów Medycznych, w tym Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Lekarze rezydenci poinformowali w poniedziałek o zakończeniu prowadzonego od 2 października protestu głodowego. Zaznaczyli jednak, że nie kończą walki o swoje sztandarowe postulaty, w tym szybkiego zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. Zapowiedzieli, że medycy będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala pracować dłużej, niż przewidują obowiązujące normy.

Porozumienie Zawodów Medycznych przygotowało projekt obywatelski przewidujący stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Zaproponowano w nim, by w 2018 r. na ten cel przeznaczono minimum 5,2 proc. PKB. Docelowy poziom finansowania wyznaczono na nie mniej niż 6,8 proc. PKB od 2021 r.

W minionym tygodniu rząd przyjął projekt autorstwa MZ, który zakłada, że w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później – 4,86 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać w kolejnych latach, a docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

We wtorek (z mocą obowiązującą od 1 lipca 2017 r.) weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, które reguluje wysokość miesięcznego wynagrodzenia rezydentów. Lekarze, którzy są obecnie w trakcie specjalizacji, otrzymają wynagrodzenia od 3570 zł brutto (400 zł podwyżki) do 4391 zł (501 zł podwyżki).

Medycy, którzy dopiero rozpoczną rezydenturę, przez pierwsze dwa lata otrzymają 3570 zł, a później – 4097 zł. Natomiast ci, którzy zdecydują się na specjalizację w dziedzinach priorytetowych (20 dziedzin) przez pierwsze dwa lata otrzymają 4770 zł, a następnie (od 2019 r.) – 5297 zł.

(PAP)

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie