4 stycznia 2018

Dworczyk: w najbliższych dniach nie jest planowane spotkanie premiera z lekarzami

W najbliższych dniach nie jest planowane spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z lekarzami rezydentami – poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł będzie do dyspozycji lekarzy, również lekarzy rezydentów.

Dworczyk był pytany w radiowej Trójce, czy premier rozważy możliwość spotkania się z lekarzami. „W najbliższych dniach takie spotkanie na pewno nie jest planowane” – powiedział minister.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że na razie na pewno z lekarzami rezydentami spotka się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, bo jest do tego wyznaczony. Dodał, że będzie chciał pomóc w rozwiązanie problemu w służbie zdrowia.

„Na pewno minister zdrowia będzie do dyspozycji lekarzy, również lekarzy rezydentów, to jest obszar działania pana ministra Radziwiłła” – podkreślił w czwartek Dworczyk. Zaznaczył również, że właściwą osobą do rozwiazywania problemów jest właśnie minister zdrowia, który już spotykał się wielokrotnie z różnymi grupami lekarzy, przedstawicielami służby zdrowia i „nadal jest otwarty na to, żeby takie spotkanie prowadzić”.

„Premier docenia powagę sytuacji. I wszystkim nam zależy przede wszystkim na dobru pacjentów. Reformy – wszyscy są zgodni co do tego – są potrzebne” – powiedział minister. Zauważył jednocześnie, że „wiele rzeczy” już się wydarzyło oraz wiele jest zaplanowanych. „Z dnia na dzień sytuacji w służbie zdrowia nikt nie jest w stanie zmienić” – podkreślił szef kancelarii premiera.

W środę Porozumienie Rezydentów OZZL zwróciło się z prośbą do premiera Morawieckiego o pilne spotkanie; młodzi lekarze chcą rozmawiać o tym, jak wyjść z „sytuacji kryzysu” w służbie zdrowia.

Lekarze-rezydenci, którzy od października protestują domagając się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń wypowiadają – w placówkach na terenie całego kraju – klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Dzięki tym umowom szpitale są w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską.

(PAP)

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie