1 lutego 2018

Ratownicy po spotkaniu z szefem MZ: minister pozytywnie odpowiadał na nasze postulaty

W środę odbyło się spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami środowiska ratowników medycznych. „Minister przyszedł przygotowany, na nasze postulaty odpowiadał pozytywnie” – powiedział PAP Roman Badach-Rogowski z Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych.

W środowym spotkaniu uczestniczył minister Łukasz Szumowski, wiceminister Marek Tombarkiewicz oraz ok. dwudziestu przedstawicieli Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych, w którym są zrzeszeni przedstawiciele różnych związków zawodowych ratowników.

„Minister przyszedł przygotowany, wiedział o czym mówi, wiedział w czym jest problem i de facto na wszystkie nasze postulaty odpowiadał pozytywnie” – powiedział PAP Badach-Rogowski. „Nasze stanowisko, jeżeli chodzi o kwestie rozwoju zawodowego ratownika medycznego, o upaństwowienie ratownictwa i stworzenie jednolitej struktury np. na wzór straży pożarnej, spotkało się ze zrozumieniem i akceptacją” – dodał.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o porozumieniu dotyczącym wzrostu wynagrodzeń ratowników. Porozumienie między MZ, a ratownikami z lipca ubiegłego roku zakładało wprowadzenie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia – wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu – o 400 zł brutto od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r.

„W tej chwili trzeba przeliczyć, ile dokładnie trzeba środków na wypłatę dodatków dla ratowników pracujących na Izbach Przyjęć, oddziałach szpitalnych, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i w transporcie medycznym – oni do tej pory nie dostawali tych środków” – powiedział Badach-Rogowski.

W komunikacie opublikowanym na facebookowym profilu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych (OZZRM) napisano, że minister zlecił NFZ analizę zatrudnienia ratowników poza systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego w celu wyliczenia kosztów wynikających z wypłaty dodatku dla tej grupy ratowników. Wg informacji przekazanych przez ratowników, minister zadeklarował wydanie dokumentu, który spowoduje wypłatę dodatku dla ratowników medycznych zatrudnionych poza PRM.

„Chcemy, by prestiż zawodu ratownika medycznego rósł” – podkreślił Badach-Rogowski. Z jego relacji wynika, że planowane jest utworzenie studiów drugiego stopnia z ratownictwa medycznego; ratownicy chcą także m.in. ułatwień w uzyskaniu stopnia licencjata przez tych ratowników, którzy są absolwentami szkół policealnych.

„Dostaliśmy też zielone światło dla tworzenia podwalin pod samorząd zawodowy – w tej chwili jesteśmy praktycznie jedynym zawodem medycznym, który nie posiada swojego samorządu zawodowego, bo przez ostatnie 10 lat było to skutecznie blokowane” – powiedział Badach-Rogowski.

Minister Szumowski, który 9 stycznia zastąpił na stanowisku Konstantego Radziwiłła podkreśla, że jednym z jego priorytetów jest dialog i zapewnia, że chce rozmawiać zarówno o warunkach pracy, jak i szeroko rozumianych problemach ochrony zdrowia. Szef MZ spotkał się dotychczas m.in. z przedstawicielami: Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Porozumienia Rezydentów OZZL, Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych oraz Porozumienia Zawodów Medycznych (zrzeszającego kilkanaście związków i organizacji pracowników służby zdrowia).(PAP)

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie