1 lutego 2018

Prof. Romuald Krajewski: postulaty młodych lekarzy postulatami całego środowiska lekarskiego

„Wiemy, że co najmniej kilkanaście procent lekarzy pracuje ponad sto godzin tygodniowo. To bardzo dużo i sądzimy, że jest to niebezpieczne dla wszystkich, bo wiemy jak się pracuje będąc przemęczonym a praca jest wymagająca,” powiedział Wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i NRL, prof. Romuald Krajewski, podczas zorganizowanego przez Naczelną Izbę Lekarską briefingu prasowego „Problemy z ochroną zdrowia? Czy w 2018 roku też będą?”. Jak dodał, jest to niebezpieczne zarówno dla pacjentów jak i lekarzy.

Prof. Romuald Krajewski, Wiceprezes OIL w Warszawie i NIL

Prof. Romuald Krajewski

„Młodzi lekarze są w krytycznej sytuacji, bo oni pracują jeszcze więcej,” mówił prof. Krajewski. „Nawet jeśli ktoś mówiłby, że to jest potrzebne, aby się czegoś nauczyć, to zwracam uwagę, że to jednak jest zdecydowanie za dużo i nie dziwimy się, że młodzi lekarze tak głośno o tym problemie mówią.” Jak podkreślił, postulaty i problemy zgłaszane przez młodych lekarzy dotyczą całego środowiska, specjalistów, starszych lekarzy. „Zwiększenie nakładów, ograniczenie a idealnie likwidacja kolejek, zapewnienie odpowiedniej liczby pracowników medycznych, ograniczenie biurokracji – to postulaty całego środowiska”.

Wiceprezes OIL w Warszawie i NIL mówił też o chronicznym niedofinansowaniu służby zdrowia. „Powoduje to utrudnienia w dostępie i różnego rodzaju inne ograniczenia. Mają z tym problem przedstawiciele zawodów medycznych i przede wszystkim pacjenci. W codziennej praktyce to właśnie lekarze biorą na siebie wytłumaczenie niezadowolonym pacjentom, co to oznacza w rzeczywistości, są twarzą tego systemu.”

Profesor Romuald Krajewski mówił także o rozmowach, jakie są i będą toczone na temat naprawy obecnej sytuacji systemu ochrony zdrowia. „Bardzo liczymy, że będziemy mogli prowadzić spokojną i rzeczową rozmowę na ten temat, że będą to dyskusje merytoryczne i nie będzie potrzeby wytaczania dział,” powiedział. Jak zaznaczył, o takie radykalne działania jest łatwo, bo „wiele osób w naszym środowisku i w innych zawodach medycznych jest naprawdę zdesperowanych”.

„Bardzo liczymy na to, że w 2018 roku w działaniach i decyzjach, które zmierzałyby do realizacji naszych postulatów, będzie dużo dobrych wiadomości,” podsumował profesor Krajewski.

Informacje przedstawione na briefingu przez prof. Romualda Krajewskiego i prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicza, oparte są na badaniach Ośrodka Studiów i Analiz Naczelnej Izby Lekarskiej przeprowadzonych w środowisku lekarzy i lekarzy dentystów.

dim

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie