13 lutego 2018

OZZL apeluje o spotkanie z premierem Morawieckim

OZZL wciąż czeka na stworzenie kompleksowego programu naprawy publicznej ochrony zdrowia; spotkanie z premierem będzie potwierdzeniem wiarygodności obietnic ministra – napisał w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przewodniczący ZK OZZL Krzysztof Bukiel.

W liście przesłanym we wtorek PAP przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przypomniał, że kilka dni temu zostało podpisane porozumienie między lekarzami z Porozumieniem Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy a ministrem zdrowia.

Zaznaczył, że głównym postulatem protestujących była i jest „poprawa warunków funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia w naszym Kraju, w tym zwłaszcza zdecydowana poprawa jej finansowania, które jest najgorsze w UE – liczone tak odsetkiem PKB jak i w liczbach bezwzględnych na głowę mieszkańca”.

W ocenie Bukiela, „dramatyczne niedofinansowanie publicznego lecznictwa jest główną przyczyną wszystkich innych patologii: utrudnionego dostępu chorych do leczenia, niskich wynagrodzeń personelu medycznego za podstawowy czas pracy, wielkich braków kadrowych, przepracowania pracowników ochrony zdrowia, zadłużania się szpitali, obniżania jakości świadczeń itp.”.

„Wszyscy, jak sądzę, mamy świadomość, że podpisane porozumienie nie rozwiązuje żadnego z głównych problemów publicznej ochrony zdrowia w Polsce, a jego znaczenie polega przede wszystkim na publicznym wyrażeniu zaufania stron konfliktu do siebie wzajemnie. Tylko na takim zaufaniu można budować trwałe rozwiązania” – zaznaczył Bukiel.

Podkreślił, że OZZL wciąż czeka na „stworzenie kompleksowego programu naprawy publicznej ochrony zdrowia, który uwzględni uzasadnione oczekiwania wszystkich zainteresowanych stron: pacjentów, pracowników medycznych, podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, państwa”. „Liczymy na to, że program taki – zgodnie z tym, co zapowiadał minister zdrowia – zostanie wypracowany w najbliższym czasie” – napisał.

„Pierwszym i niezbędnym potwierdzeniem wiarygodności obietnic ministra (zdrowia Łukasza) Szumowskiego, złożonych przedstawicielom PR OZZL byłoby – w mojej ocenie – spotkanie Pana Premiera z reprezentacją środowisk medycznych.(…) Dlatego proszę Pana o to spotkanie” – zaapelował Bukiel.

Dodał, że w trakcie spotkania premier „miałby możliwość bezpośredniego zapoznania się z oczekiwaniami i stanowiskiem różnych uczestników systemu publicznej ochrony zdrowia”.

„Pracownicy ochrony zdrowia, dyrektorzy szpitali, a także wszystkie inne osoby zatroskane o stan publicznego lecznictwa nie mogą zrozumieć, jak to jest, że – z jednej strony – powtarza Pan wielokrotnie, iż ochrona zdrowia jest priorytetem Pana rządu, a – z drugiej – nie potrafi Pan znaleźć czasu, aby bezpośrednio zapoznać się z bolączkami tych, którzy codziennie zmagają się z problemami, za które odpowiada rząd i które – Pana rząd – deklaruje rozwiązać” – napisał do Morawieckiego Bukiel.(PAP)

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie