19 lutego 2018

Centrum Zdrowia Dziecka: 300 mln długu, ale leczenie na najwyższym poziomie

Obchodzące w piątek jubileusz 40-lecia Centrum Zdrowia Dziecka ma 300 mln zł długu. Dyrektor CZD dr hab. Małgorzata Syczewska zapewnia, że mimo problemów CZD rozwija się i leczy na najwyższym poziomie. Minister zdrowia zadeklarował, że zna problemy placówki.

„Ten szpital zawsze wydawał mi się szczególnym szpitalem, bez którego tak naprawdę polska pediatria byłaby w zupełnie innym miejscu niż jest” – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas jubileuszowej konferencji. Wyraził nadzieję, że już niedługo będzie mógł porozmawiać o planach i kierunku rozwoju placówki.

W rozmowie z dziennikarzami wskazał, że problem wysokospecjalistycznych szpitali jest ogólnopolski, z uwagi na to, że trafiają do nich pacjenci z bardzo poważnymi, często nietypowymi problemami, wymagający niestandardowych terapii; leczenie ich jest zaś kosztowne.

Szef resortu zdrowia nie wykluczył „przedefiniowania” roli szpitali wysokospecjalistycznych w systemie opieki zdrowotnej.

„Mimo problemów, które Instytut na swojej drodze przez te wszystkie lata miał, jak widać, nie tylko trwamy, ale rozwijamy się i w dalszym ciągu potrafimy prowadzić leczenie pacjentów na najwyższym poziomie” – oceniła w rozmowie z dziennikarzami dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka, dr hab. Małgorzata Syczewska.

Placówka od lat boryka się z problemami finansowymi. Obecnie – jak poinformowała dyrektor CZD – zadłużona jest na ponad 300 mln zł. Wskazała, że ma też „pewne problemy z uzyskaniem kadry”. Atutem CZD jest m.in. sprzęt, jakim dysponuje, oraz olbrzymie doświadczenie profesjonalistów tam zatrudnionych.

„Mam nadzieję, że jesteśmy na tyle ciekawym miejscem pracy, że jeżeli ta sytuacja – taka organizacyjna, finansowa – się uspokoi, możemy zaoferować rzeczywiście miejsce, w którym młodzi ludzie mogą się rozwijać, i że to ich przyciągnie do Instytutu” – powiedziała.

Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że Centrum Zdrowia Dziecka jest nie jest zwykłym szpitalem; zajmuje się także badaniami naukowymi.

„Wydaje mi się, że to jest przykład szpitala, który właściwie nie różni się od najlepszych szpitali na świecie – jeżeli nie jest lepszy; oczywiście, jeżeli popatrzymy na nakłady poniesione, na to, co jest tutaj osiągane – to myślę, że to jest już mistrzostwo świata” – ocenił minister zdrowia.

Nawiązał do tego, że Instytut – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka był budowany m.in. z dobrowolnych składek Polaków z całego świata i od lat jest wspierany przez różne organizacje pozarządowe. „Wspólnym wysiłkiem ten organizm był przez tyle lat zasilany poprzez i finanse, i dobrą wolę, i pracę, i wolontariat. To pokazuje, że jeżeli chcemy – jako Polacy – zrobić wspólnie coś w zdrowiu, to nam się udaje – dodał minister.

O wyjątkowości placówki mówił podczas konferencji także rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który ma osobiste doświadczenia z Centrum: był jego pacjentem i – jak wspomniał – to w tym szpitalu stawiał swoje pierwsze kroki w działalności społecznej. Podkreślił, że CZD jest wyjątkowym miejscem, które pomaga w najtrudniejszych sytuacjach.

„To nie jest szpital powiatowy; jak już nikt sobie nie daje rady, to tutaj się przyjeżdża i tutaj się tę pomoc otrzymuje” – mówił Michalak.

Zwrócił uwagę na niezwykłe zaangażowanie kadry CZD. „Nie słyszałem, żeby Centrum komuś odmówiło pomocy i żeby godziny były nie takie, jak trzeba, a przecież ciągle podejmuję interwencje” – mówił Michalak. Wręczył dyrektor CZD, dr hab. Małgorzacie Syczewskiej, odznakę honorową Infantis Dignitatis Defensori (łac. „obrońcy godności dziecka”) dla Instytutu za zasługi dla ochrony praw dziecka.

CZD jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. Pierwszego pacjenta przyjęto 15 października 1977 r. Ideę pomnika – szpitala, który upamiętniałby męczeńską śmierć dzieci w historii Polski, propagowała pisarka i więźniarka obozów koncentracyjnych Ewa Szelburg-Zarembina w latach 60. XX wieku. Na budowę placówki złożyli się m.in. Polacy w kraju i za granicą, kupując dobrowolnie „cegiełki”.

Od 2008 r. Instytut jest rekomendowany przez Ministra Zdrowia do koordynowania działań w ramach Polskiej Sieci Badań w Pediatrii. Od 1992 CZD należy do Polskiej i Europejskiej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie. Jak czytamy na stronie internetowej CZD, w gronie specjalistów instytutu jest pięciu konsultantów krajowych oraz sześciu konsultantów wojewódzkich w różnych dziedzinach pediatrycznych. Instytut-szpital ma liczną kadrę, która zajmuje się zarówno leczeniem, jak i prowadzeniem badań naukowych. (PAP)

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie