12 kwietnia 2018

Szumowski: inauguracja narodowej debaty o zdrowiu 18 kwietnia

Na 18 kwietnia planowane jest oficjalne zainaugurowanie narodowej debaty o zdrowiu – zapowiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Konferencja „+Wspólnie dla Zdrowia+ – zaproszenie do narodowej debaty o zdrowiu” pierwotnie planowana była na 5 kwietnia. Termin odroczono ze względu na zmiany w kalendarzu ministra – zwołane w ubiegłym tygodniu posiedzenie Rady Ministrów i wyjazd zagraniczny szefa MZ.

„Otwarcie debaty będzie 18 kwietnia” – powiedział w środę dziennikarzom w Warszawie minister Szumowski.

W styczniu w wywiadzie dla PAP minister zapowiadał, że „chciałby rozpocząć rzeczywistą, szeroką debatę, która przygotuje założenia do zmian w systemie ochrony zdrowia”.

„Chciałbym, żebyśmy wspólnie odpowiedzieli, czego oczekujemy od systemu opieki zdrowotnej, jakich mierników chcielibyśmy używać, jaki system finansowania chcielibyśmy mieć. Takie zmiany prawdopodobnie będą wprowadzane już w następnej kadencji, bo – nie oszukujmy się – nie można zmienić systemu przez dwa lata” – ocenił wówczas. „Wszyscy, na czele z panem premierem, zgadzamy się, że debata nad systemem powinna się odbyć i że powinniśmy określić, jak reformować system. Uważam, że wiele rozwiązań wypracowanych w ramach takiego szerokiego dialogu mogłoby być realizowanych niezależnie od grupy politycznej, która będzie rządziła Polską za kilkanaście lat” – mówił.

Minister informował w ostatnich tygodniach, że komitet organizacyjny przedstawi propozycję rady programowej i być może w maju, czerwcu rozpocznie się pierwsza debata. „Debaty będą co mniej więcej miesiąc, półtora, do dwóch. Tematów jest wiele” – sygnalizował Szumowski. Narodowa debata – według wstępnych ocen ministra – powinna się zakończyć po pierwszym kwartale 2019 r.(PAP)

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie