21 czerwca 2018

Lekarze dentyści spotkali się w Serocku

Od czterech lat lekarze dentyści przyjeżdżają w czerwcu na Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, aby wymieniać się doświadczeniami zawodowymi, poznawać nowe możliwości leczenia, uzupełniać wiedzę dotyczącą kwestii medycznych, a także prawnych aspektów prowadzenia działalności leczniczej.

> Przejdź do galerii

> Zobacz film

Podobnie jak poprzednie, tegoroczna konferencja cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Uczestniczyło w niej blisko 700 osób z różnych regionów kraju, gdyż z roku na rok rośnie ranga MSS. W Serocku nie zabrakło również producentów i dostawców sprzętu stomatologicznego. 58 wystawców oferowało urządzenia i narzędzia do zabiegów dentystycznych, a także akcesoria potrzebne w gabinecie stomatologicznym i związane z praktyką lekarską.

Bogaty, różnorodny program wykładów i warsztatów sprawił, że każdy uczestnik znajdował tematy dla siebie ważne i interesujące. Wielu słuchaczy podkreślało, że cenią wystąpienia prelegentów, którzy są praktykami, dzielą się doświadczeniem i przykładami z własnej pracy, a nie tylko teorią.

Kilka wykładów poświęcono leczeniu i profilaktyce w stomatologii dziecięcej oraz ortodoncji. Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej, mówiła o stosowania fluoru i jego bezpiecznych dawkach:

Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje, że fluor jest szkodliwy i nie powinien być stosowany w profilaktyce próchnicy. W Polsce w wodzie pitnej jest mniejszy niż optymalny poziom fluoru, co oznacza, że mamy w pewnym stopniu jego niedobór. Badania na zwierzętach wykazały, że dawka stosowana w profilaktyce próchnicy jest całkowicie bezpieczna.

Wykład na temat profilaktyki i wczesnego leczenia ortodontycznego wygłosiła dr n. med. Jolanta Jarka, ortodonta z wieloletnim doświadczeniem. – Jeżeli do gabinetu przychodzi dziecko na kontrolę występowania próchnicy, lekarz może i powinien od razu skontrolować zgryz – stwierdziła. Dodała, że o zapobieganiu próchnicy u dzieci mówi się dużo, ale nadal nie jest to działanie powszechne.

Jak skutecznie i krótko leczyć młodsze dzieci wyjaśniała, na podstawie długoletniej praktyki, dr n. med. Małgorzata Kuc-Michalska. Jej zdaniem mali pacjenci trafiają do gabinetów stomatologicznych o wiele za późno. – W bardzo młodym wieku łatwiej skorygować wady zgryzu, należy leczyć zęby mleczne i kontrolować wyrzynanie się stałych – podkreślała.

W programie konferencji nie zabrakło wykładów poruszających zagadnienia współpracy lekarzy dentystów z lekarzami innych specjalności.

W chorobie Leśniowskiego-Crohna zmiany w jamie ustnej mogą poprzedzić o kilka lat wystąpienie objawów w dalszych częściach przewodu pokarmowego – tłumaczyła prof. Jolanta Pytko-Polończyk. Podała wiele przykładów chorób (m.in. dermatologicznych, endokrynologicznych), których objawy daje się dostrzec w jamie ustnej, i podkreślała rolę stomatologów w ich rozpoznawaniu. Zwróciła też uwagę na wzrost liczby zachorowań na odrę. – Jej pierwsze symptomy, plamki Koplika, występują w jamie ustnej. Musimy o tym pamiętać, badając dzieci – apelowała.

Dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek przedstawiła możliwości wykorzystania śliny w diagnostyce nowotworów, chorób serca i schorzeń infekcyjnych. – Jest to medium jeszcze stosunkowo mało stosowane – mówiła.

Kwestię zależności między stanem uzębienia a czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych z perspektywy kardiologa przedstawił dr n. med. Maciej Kostrubiec.

Wśród zagadnień poruszanych na konferencji nie brakowało dotyczących współpracy z pacjentem i organizacyjno-prawnych. Lek. dent. Alina Romańczuk mówiła o komunikacji z pacjentem i empatii niezbędnej w budowaniu relacji z chorym. Na kwestie prawne związane z leczeniem małoletniego pacjenta zwracała uwagę mec. Anna Płatkowska: – Zgoda przedstawiciela ustawowego powinna dotyczyć konkretnego świadczenia i być odnotowana w dokumentacji medycznej, a w przypadku zabiegu o podwyższonym ryzyku mieć formę pisemną. Treść takiego pisma musi być precyzyjna i zawierać informację, z czym wiąże się zabieg, jakie mogą wystąpić powikłania.

O znaczeniu tajemnicy lekarskiej, odpowiedzialności za jej naruszenie, a także okolicznościach, w których może być wyjawiona, mówił sędzia Piotr Feliniak. Przypomniał, że w razie decyzji sądu nakazującej ujawnienie informacji objętych tajemnicą lekarz ma możliwość złożenia zażalenia i należy z tej szansy korzystać. Ważnym punktem w programie spotkań był wykład poświęcony RODO i ochronie danych osobowych w gabinecie stomatologicznym.

Podczas konferencji obradowała Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej VIII kadencji.

IV Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne zostały zorganizowane przez OIL w Warszawie we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

ach, mkr

Tagi: , , , , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie