24 lipca 2018

Spotkanie ws. szczepień – współpraca lekarzy, instytucji i organizacji dla zdrowia pacjentów

Szczepienia: problem opinii, postawy i dostępu do informacji lekarzy, pacjentów oraz różnych organizacji – te zagadnienia, a przede wszystkim dyskusje, plany i decyzje o realnych działaniach, były przedmiotem spotkania, które odbyło się dziś w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie.

Zdając sobie sprawę z faktu, iż tylko wspólne działania mają szansę pomóc często zagubionemu obywatelowi podejmować świadome decyzje mające wpływ nie tylko na życie i zdrowie jego rodziny, ale i całej polskiej populacji, zaplanowano akcję informacyjną dla mieszkańców Warszawy. Rozpoczęto pracę nad listem otwartym w sprawie projektu zmiany ustawy o „zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi” założonego przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Pracowano również nad wprowadzeniem standardów postępowania w przypadkach, gdy szerzona wiedza jest niezgodna z EBM.

O tym trudnym problemie dyskutowało wyjątkowe grono, m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta, Konsultant Krajowy ds. pediatrii, fundacja MY pacjenci, NIZP-PZH, GIS, PSSE, a także lekarze z NRL oraz Komisji OIL w Warszawie. Celem cyklu spotkań jest realna pomoc w obszarze szczepień będących częścią codziennej pracy i budzących spore emocje wśród wielu lekarzy.

W spotkaniu udział wzięli:

– z ramienia Rzecznika Praw Obywatelskich – p. Ewa Talma,
– z ramienia Rzecznika Praw Pacjenta – Jarosław Fiks (Dyrektor Generalny Biura Praw Pacjenta) oraz p. Olga Kozieł,
– z Fundacji MY Pacjenci – p. Ewelina Nazarko-Ludwiczak,
– z Departamentu Przeciwepidemicznego Głównego Inspektoratu Sanitarnego – Włodzimierz Ehrenkreutz,
– z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny – p. prof. Ewa Augustynowicz,
– z Sekcji Szczepień Ochronnych PSSE – p. Ewa Adam,
– Konsultant krajowy ds. pediatrii – p. prof. Teresa Jackowska,
– z Naczelnej Rady Lekarskiej – dr Mariusz Janikowski oraz dr n. med. Ryszard Golański,
– z OIL w Warszawie – lek. Michał Gontkiewicz (Przewodniczący Zespołu ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia), lek. Mateusz Spałek i lek. Paweł Doczekalski (Zespół ds. monitorowania naruszeń w OZ), lek. Anna Darocha (Zespół ds. szczepień), lek. Piotr Pawliszak, lek. Michał Kunkiel, lek. Jan Kowalczuk.

Dziękujemy za obecność i mamy nadzieję, że dalsza współpraca przyniesie populacyjne korzyści w ochronie zdrowia i życia Polaków.

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie