2 kwietnia 2015

Podpisano porozumienie ws. budowy Szpitala Południowego

Zakończeniu problemów formalno-prawnych i zapewnieniu normalnego funkcjonowania sąsiadujących ośrodków medycznych ma służyć podpisane w czwartek przez przedstawicieli miasta, województwa i placówek medycznych porozumienie ws. budowy Szpitala Południowego.

Porozumienie w tej sprawie podpisali: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii Krzysztof Warzocha.

Przedmiotem porozumienia jest wspólne rozwiązywanie problemów związanych z budową Szpitala Południowego i zakończenie problemów „formalno-prawnych” związanych z tą inwestycją.

Jak wyjaśnił Kozłowski, porozumienie ma zakończyć etap „formalno-prawnych” problemów między miastem i władzami Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii, czyli placówkami medycznymi, które będą sąsiadować ze Szpitalem Południowym.

Wojewoda mazowiecki powiedział, że ośrodki te obawiały się, czy będą mogły normalnie funkcjonować w trakcie i po zakończeniu budowy Szpitala Południowego. Z tego powodu większość decyzji związanych z budową, o których wydanie zabiegało miasto, były zaskarżane przez przedstawicieli sąsiadujących ośrodków.

Kozłowski powiedział, że porozumienie po pierwsze daje Instytutowi Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii pełne prawo do właścicielskiego dysponowania wszystkimi nieruchomościami, na których je zlokalizowano.

„Dotąd oni tego prawa nie mieli. Czekamy już tylko na uprawomocnienie się tych decyzji, instytut i centrum uzyskują możliwość inwestowania we własny rozwój na własnym terenie” – powiedział Kozłowski.

Na mocy zawartego porozumienia wojewoda mazowiecki zobowiązuje się do pilnego rozpatrzenia wniosków uwłaszczeniowych obu instytutów z wyłączeniem gruntów przeznaczonych pod budowę Szpitala Południowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Po drugie, na mocy porozumienia, miasto zobowiązuję się do zbudowania odpowiednich dróg dojazdowych i rozwiązania wszystkich problemów komunikacyjnych, które te instytutu mogą mieć, kiedy w ich sąsiedztwie stanie Szpital Południowy – mówił Kozłowski.

„Miasto zobowiązuje się również do takiego zorganizowania placu budowy i dojazdu do placu budowy, żeby ten nie zakłócał bieżącego funkcjonowania Centrum Onkologii i instytutów i dojazdu pacjentów do tych placówek” – dodał.

Natomiast miasto – podkreślił Kozłowski – dzięki podpisaniu porozumienia zyskuje możliwość „niezakłóconego przez różne formalno-prawne problemy” rozpoczęcia budowy szpitala. Dodał, że bez porozumienia budowa szpitala mogłaby mogła przeciągać się przez wiele lat.

„Jeżeli to miałoby się toczyć tak, jak dotąd, kiedy przez ostatnie siedem czy osiem lat praktycznie każda decyzja, o którą starało się miasto związana z przygotowaniem budowy Szpitala Południowego, na każdym możliwym etapie była zaskarżana do sądów lub instytuty odwoływały się do organów drugiej instancji, to takie prowadzenie inwestycji musiałoby trwać jeszcze wiele lat z przyczyn proceduralno-prawnych” – wyjaśnił wojewoda mazowiecki.

Czwartkowe porozumienie otwiera drogę już do takiego realizowania inwestycji, w której problemy proceduralne nie będą się pojawiały – podkreślił.

Oba instytuty podpisujące porozumienie oświadczyły, że nie będą wnosiły odwołań i innych środków zaskarżenia decyzji, postanowień i wyroków wydanych w związku z budową Szpitala Południowego.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała dziennikarzom, że środki na budowę Szpitala Południowego są przewidziane w budżecie i Wieloletniej Perspektywie Finansowej. „Myślę, że już we wrześniu będzie zakończony przetarg, wybierzemy wykonawcę i do 2018 r. ten szpital będzie zbudowany” – zadeklarowała.

Koszt budowy placówki i jej wyposażenie może sięgnąć 400 mln zł. Szpital, który ma pełnić zadania szpitala miejskiego dla Wilanowa i Ursynowa będzie miał 288 łóżek i składać się będzie z trzech części.

W budynku A na którym będzie lądowisko dla helikopterów ma znaleźć się Izba Przyjęć ze szpitalnym oddziałem ratunkowym. Będą w nim również m.in. poradnie: kardiologiczna, ortopedyczna czy chirurgiczna. W części B ma znajdować się m.in. stacja dializ oraz odział ginekologii i patologii ciąży, a w budynku C – odział dziecięcy, psychiatryczny czy chorób wewnętrznych.

Placówka powstać ma u zbiegu ulic rtm. Witolda Pileckiego i Indiry Gandhi na działce o wielkości ponad 17 tys. metrów kwadratowych. Szpital sąsiadować będzie z Centrum Onkologii oraz Instytutem Hematologii i Transfuzjologii.

PAP 24_24

 

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie